Fetor w południowo-wschodniej części Krakowa
Mieszkańcy południowej i wschodniej części Krakowa od lat upominają się o rozwiązanie problemu związanego z okropnym fetorem, który szczególnie wieczorami zalewa krakowskie ulice. W odpowiedzi na kolejny już apel w tej sprawie, urzędnicy miejscy zapowiedzieli stanowcze kroki.
W oficjalnym komunikacie, który pojawił się na początku września na stronie krakowskiego magistratu, urzędnicy wskazywali, że: "Około 30-40 proc. smrodu pochodzi z oczyszczalni ścieków w Płaszowie. Zakład stale pracuje nad modernizacją pracy, a w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska o przekazanie kwoty 100 mln zł na dalszą modernizację, której zakres obejmuje m. in. hermetyzację części mechanicznej obiektu".
To jednak zaledwie mniej niż połowa tego problemu. Krakowscy urzędnicy wyjaśniali też, że pozostałe zakłady, które są źródłem nieprzyjemnych zapachów mają prywatnych właścicieli i też są zobowiązane do usuwania uciążliwości odorowych. Za jeden z takich zakładów, które najbardziej zanieczyszczającą powietrze wskazywali na kompostownię PreZero.
– Spółka PreZero będzie wygaszać działalność na tym terenie, ponieważ nie otrzyma przedłużenia koncesji – mówił wówczas zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur, który równocześnie zapowiedział podjęcie rozmów o wygaszeniu działalności z garbarnią.
Oficjalne oświadczenie Spółki PreZero Małopolska
Poniżej zamieszczamy całą treść oświadczenia, które Spółka PreZero Małopolska do nas przysłała w odpowiedzi na ostatni materiał pt. "Mieszkańcy południowej i wschodniej części Krakowa mają dosyć odoru. Miasto zapowiada zdecydowaną walkę ze smrodem".
"W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej i medialnej sformułowań związanych z prowadzoną przez PreZero Małopolska Sp. z o.o. działalnością na terenie Kompostowni przy ul. Kosiarzy 5a w Krakowie, których precyzyjność i adekwatność budzi nasze poważne wątpliwości, pragniemy sprostować je, jak również wskazać na okoliczności istotne dla sprawy i mieszkańców Krakowa:
- Spółka prowadzi kompostownię na terenie Krakowa m.in. w oparciu o ważną Umowę zawartą z Miastem Kraków oraz w oparciu o ważną Decyzję na przetwarzanie odpadów.
- Żadne kontrole środowiskowe prowadzone przez szereg Urzędów nie wskazały na nieprawidłowości w zakresie uciążliwości zapachowej.
- W 2018 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przeprowadził badania odorowe na terenie Rybitw. Badania te nie wykazały jednoznacznie źródła uciążliwości zapachowej a wytypowały kilka potencjalnych źródeł ich powstawania. Spółka w 2023 r. zleciła przeprowadzenie akredytowanych badań odorowych, które wykazały, że tylko w nieznacznym stopniu mogą być one emitowane przez Spółkę.
- Spółka zrealizowała szereg przedsięwzięć mających na celu minimalizację uciążliwości odorowej (m.in. zbudowała kurtynę wodną, zakupiła armatkę przeciwodorową, wymieniła otulinę instalacji antyodorowej, opracowała plan antyodorowy, wymieniła płaszcz bram, zainstalowała łapacz kondensatu, wyeliminowała przyjmowanie najbardziej uciążliwych odpadów oraz zmniejszyła ilości przyjmowanych odpadów w roku 2024 r. o 30% w stosunku do lat poprzednich.
- W bezpośrednim sąsiedztwie Spółki znajduje się szereg innych pomiotów działających w szeroko rozumianej branży odpadowej i kanalizacyjnej w tym m.in. Oczyszczalnia Ścieków ,,Płaszów”.
PreZero prowadzi działalność w poszanowaniu interesów mieszkańców i lokalnych społeczności. Jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy, kierując się troską o jakość życia mieszkańców zrealizowaliśmy i dalej deklarujemy gotowość wprowadzania jak najskuteczniejszych rozwiązań".
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
