Wśród inwestycji placówki jedną z najważniejszych jest przejęcie opieki nad dawnym obozem w Płaszowie. Jak zaznacza dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski, instytucja otrzymała pół miliona zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, na przeprowadzenie prac przygotowawczych i badań archeologicznych na tym terenie.
Do tego zaznaczyć trzeba, że projekt adaptacji obozu, wyłoniony w konkursie został zakwestionowany, więc konieczne jest wprowadzenie poprawek lub wyłonienie nowego. Dopiero w latach 2018-19 możliwe byłoby (o ile zostanie zapewnione finansowanie) przygotowanie terenu obozu w jeden z punktów Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
- Na razie możemy zaznaczyć, że z ulgą obserwujemy, zgodność w sprawie tej inwestycji pomiędzy władzami miasta i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu wydaje się, że rok 2019 lub 2020 jest realny, by otworzyć w tym miejscu muzeum - mówi dyrektor.
Zmiany przejdzie Stara Synagoga, oddział muzeum. Przestrzeń od strony ul. Bawół zostanie zadaszona. Jest też zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków, by w miejscu, gdzie znajdował się dom Mojżesza Jakubowicza, pojawił się nowoczesny pawilon. - Ten oddział potrzebuje nowej przestrzeni recepcyjnej, sal edukacyjnych - dodaje dyrektor Michał Niezabitowski.
Ruch inwestycyjny dotyczy też gmachu głównego MHK, czyli pałacu Krzysztofory. Na dokończenie remontu siedziby placówka otrzymała dofinansowanie z unijnych funduszy w wysokości 29 mln zł.
Prace remontowe realizowane są też w Kamienicy Hipolitów, murach obronnych Krakowa i dawnego miasta Kazimierz.
Wśród zaplanowanych wystaw warto zwrócić uwagę na pokaz „ Troki w Krakowie: Zamki Wielkiego Księstwa Litewskiego” (otwarcie: 16.09), „Stara Lubowla” (1.10), „ Jeńcy wojenni w Krakowie 1939-1945” (12.10), „Kraków w pudełku” (26.10), czyli rzecz o fotografii otworkowej, oraz „Sport w Nowej Hucie” (16.11). Z kolei w Domu Zwierzynieckim w ramach opowieści o przedmieściach zobaczymy ekspozycję poświęconą Grzegórzkom.
