https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie kraju to uczniowie ze Stronia

Robert Szkutnik
Dzieci z wiejskiej szkoły w Stroniu pokonały wszystkich rówieśników i są najlepsze w Polsce
Dzieci z wiejskiej szkoły w Stroniu pokonały wszystkich rówieśników i są najlepsze w Polsce fot. UG Stryszów
Uczniowie malutkiej szkoły podstawowej ze Stronia w gminie Stryszów stali się sprawcami sensacji. Zdobyli w tym roku Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Była ostra rywalizacja i świetna zabawa - tak w kilku słowach zwycięzcy określają tegoroczny finał 35. edycji turnieju. Areną zmagań był Ustroń na Śląsku. Na starcie stanęły najlepsze drużyny z każdego województwa. Szesnaście drużyn w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w kategorii gimnazjów. Wiedzę teoretyczną weryfikowano na torze przeszkód.

- Jazda na rowerze była na początek. Potem musieliśmy udowodnić, że mamy sporą wiedzę teoretyczną oraz potrafimy udzielać pierwszej pomocy - mówi Filip Pająk ze zwycięskiej drużyny. Prócz niego w składzie byli: Dominik Krystian, Damian Radomski i Piotr Haranek - rezerwowy. Ich opiekunem był nauczyciel WF Tomasz Gębala.

Testy dotyczące zasad ruchu drogowego przygotowali eksperci z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. A pokonywanie rowerowego toru przeszkód nadzorowali policjanci z Katowic. Uczestnicy mistrzostw musieli wykazać się też umiejętnością poruszania się po miasteczku ruchu drogowego. Ostatni akcent zmagań to udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu pod okiem ratowników medycznych PZMot.

- Wszyscy finaliści wykazali się wysoką wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi - mówi asp. Jacek Prokop z KW Policji w Katowicach. Wyjaśnia, że turniej miał charakter wieloetapowy i każda ze szkół musiała wcześniej pomyślnie przebrnąć eliminacje szkolne, gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Na ten sukces pracowano w szkole ciężko przez wiele lat. Zawody w Ustroniu były czwartym z kolei finałem krajowym, do którego awansowali przygotowani przez Tomasza Gębalę uczniowie. Świetna passa zaczęła się przed trzema laty od brązowego medalu Mistrzostw Polski w Kołobrzegu, rok później było siódme miejsce w Poznaniu, w zeszłej edycji dziewiąte w Iławie.

- To jest malutka szkoła i małe środowisko. Ten sukces daje nam ogromną satysfakcję - mówi Jan Gębala, dyrektor Szkoły Podstawowej w Stroniu.

Sukces to ciężka praca wszystkich
Żeby zdobyć mistrzostwo trzeba było wykazać się wiedzą, jakiej niejednokrotnie nie mają dorośli kierowcy. Trzeba było np. odpowiedzieć na pytanie: - jaka jest prędkość dopuszczalna motoroweru, którym przewozi się dziecko w wieku do 7 lat? (40 km/h, 45 km/h czy 20 km/h) oraz kiedy w czasie gęstej mgły kierujący rowerem podczas omijania jest obowiązany używać sygnału dźwiękowego? To jedne z łatwiejszych pytań, których w finale było 25. W nagrodę drużyna otrzymała dyplom, zegarek mierzący czas podczas biegania, pendrive, telefon komórkowy i odblaski. Nagrody wręczał rajdowy mistrz Polski - Kajetan Kajetanowicz.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska