Była ostra rywalizacja i świetna zabawa - tak w kilku słowach zwycięzcy określają tegoroczny finał 35. edycji turnieju. Areną zmagań był Ustroń na Śląsku. Na starcie stanęły najlepsze drużyny z każdego województwa. Szesnaście drużyn w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w kategorii gimnazjów. Wiedzę teoretyczną weryfikowano na torze przeszkód.
- Jazda na rowerze była na początek. Potem musieliśmy udowodnić, że mamy sporą wiedzę teoretyczną oraz potrafimy udzielać pierwszej pomocy - mówi Filip Pająk ze zwycięskiej drużyny. Prócz niego w składzie byli: Dominik Krystian, Damian Radomski i Piotr Haranek - rezerwowy. Ich opiekunem był nauczyciel WF Tomasz Gębala.
Testy dotyczące zasad ruchu drogowego przygotowali eksperci z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. A pokonywanie rowerowego toru przeszkód nadzorowali policjanci z Katowic. Uczestnicy mistrzostw musieli wykazać się też umiejętnością poruszania się po miasteczku ruchu drogowego. Ostatni akcent zmagań to udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu pod okiem ratowników medycznych PZMot.
- Wszyscy finaliści wykazali się wysoką wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi - mówi asp. Jacek Prokop z KW Policji w Katowicach. Wyjaśnia, że turniej miał charakter wieloetapowy i każda ze szkół musiała wcześniej pomyślnie przebrnąć eliminacje szkolne, gminne, powiatowe i wojewódzkie.
Na ten sukces pracowano w szkole ciężko przez wiele lat. Zawody w Ustroniu były czwartym z kolei finałem krajowym, do którego awansowali przygotowani przez Tomasza Gębalę uczniowie. Świetna passa zaczęła się przed trzema laty od brązowego medalu Mistrzostw Polski w Kołobrzegu, rok później było siódme miejsce w Poznaniu, w zeszłej edycji dziewiąte w Iławie.
- To jest malutka szkoła i małe środowisko. Ten sukces daje nam ogromną satysfakcję - mówi Jan Gębala, dyrektor Szkoły Podstawowej w Stroniu.
Sukces to ciężka praca wszystkich
Żeby zdobyć mistrzostwo trzeba było wykazać się wiedzą, jakiej niejednokrotnie nie mają dorośli kierowcy. Trzeba było np. odpowiedzieć na pytanie: - jaka jest prędkość dopuszczalna motoroweru, którym przewozi się dziecko w wieku do 7 lat? (40 km/h, 45 km/h czy 20 km/h) oraz kiedy w czasie gęstej mgły kierujący rowerem podczas omijania jest obowiązany używać sygnału dźwiękowego? To jedne z łatwiejszych pytań, których w finale było 25. W nagrodę drużyna otrzymała dyplom, zegarek mierzący czas podczas biegania, pendrive, telefon komórkowy i odblaski. Nagrody wręczał rajdowy mistrz Polski - Kajetan Kajetanowicz.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!