Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody niedźwiedź zginął na zakopiance [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
fot. Katarzyna Hołuj
Na zakopiance w Stróży zginął młody niedźwiedź. Rok temu w tym samym miejscu pod koła dostał się wilk. Droga przecina tu korytarz migracyjny.

W nocy z czwartku na piątek na zakopiance w Stróży (na wysokości starego młyna) znaleziono martwego niedźwiedzia. Leżał na pasie awaryjnym jezdni w kierunku Krakowa. Zwierzę znalazł przejeżdżający strażak-ochotnik. - Zatrzymałem się myśląc, że to leży człowiek - mówi Karol Druzgała z OSP Pcim.

Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Myślenice Mariusz Bartosiewicz, który przyjechał na miejsce ocenił jego wiek na ok. 2 lata. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie zmierzyli i zważyli zwierzę. Miało 150 cm długości. Ważyło niespełna 80 kg.

- To pierwszy przypadek potrącenia niedźwiedzia w tym miejscu. Natomiast to miejsce jest "czarnym punktem" dla innych chronionych gatunków - mówi Mariola Mroczka z RDOŚ w Krakowie. Rok temu, niemal dokładnie w tym samym miejscu zginął wilk. W 2008 roku był w tym rejonie widziany niedźwiedź. Nic mu się nie stało, został spłoszony.

Dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska to wystarczająco dużo przypadków, aby uznać to za niepokojące i zgłosić zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że coś należałoby z tym zrobić. Dziś jest tam przepust pod zakopianką, ale zbyt mały dla dużych zwierząt, które upodobały sobie ten korytarz migracyjny.

Mariusz Bartosiewicz z Nadleśnictwa Myślenice zwraca uwagę na to, że od strony Raby wejście na zakopiankę jest praktycznie nieograniczone, natomiast po drugiej stronie jest albo mur oporowy, albo ekrany dźwiękochłonne. To bariera nie do pokonania dla zwierząt, które dostaną się na jezdnię.

Dodatkowo w tym miejscu jest łuk drogi, co powoduje, że kierowcy mogą nie widzieć zwierząt ze znacznej odległości. Są jednak znaki ostrzegające przed możliwym wtargnięciem na jezdnię dzikich zwierząt.

Ciało niedźwiedzia zabrali z Pcimia pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma ono trafić do Wrocławia na tamtejszy uniwersytet, gdzie zostanie poddane sekcji, a następnie analizom na potrzeby badań naukowych.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska