Przenoszenie żab i ropuch przez drogę do stawów kolejny rok organizują Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Gminą Wielka Wieś, Wielkowiejskim Targiem, Gminą Zabierzów oraz Nadleśnictwem Krzeszowice, pod Patronatem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie.
Ruszyła akcja ratowania płazów
Obecnie wzdłuż drogi w Dolinie Będkowskiej przy stawach powstały tymczasowe wygrodzenia, które uniemożliwiają wkraczanie płazów na jezdnię. Mało tego, częściowo nakierowując je na przepusty pod drogą.
- Pomimo, że mamy początek marca, ze względu na aktualne warunki pogodowe, płazy już budzą się ze snu zimowego i zaczynają wędrować do najbliższych zbiorników wodnych celem złożenia skrzeku. Od tego momentu przez cały czas trwania wiosennej migracji (w zależności od warunków pogodowych przypuszczalnie od 4 – 5 tygodni) konieczna jest codzienna, a w okresie najintensywniejszych wędrówek przynajmniej dwa razy dzienna kontrola wygrodzenia i przenoszenie wszystkich napotkanych osobników - informują organizatorzy akcji przenoszenia płazów.
Tegoroczna akcja przenoszenia żab już się rozpoczęła, ale tylko na dwa dni:
- Przenoszenie płazów rozpoczęliśmy, bo w minionym tygodniu było ciepło. Przenieśliśmy łącznie 250 żab i ropuch, jednak znów zrobiło się zimno, przymrozki, sypnął śnieg i żaby wróciły do snu. To normalne, w ubiegłym roku było podobnie. Płazy czekają na cieplejsze dni - mówi nam Janusz Bończak, jeden z współorganizatorów akcji i wolontariusz.
Działania obrońców przyrody obejmują duży obszar, dlatego zwracają się z prośbą do wszystkich chętnych, którym dobro płazów leży na sercu, o pomoc w ich przenoszeniu. Szczególnie cenna jest pomoc w weekendy i święta oraz kontrole wieczorne.
Harmonogram zapisów jest w sieci i można dołączyć do dyżurujących (uzupełniając arkusz). Tu wpisy na przenoszenie żab i ropuch.
- Wpisanie się przy konkretnej dacie jest dla nas równoznaczne z deklaracją, iż w danym czasie dana osoba przeprowadzi kontrolę i akcję przenoszenia. Potwierdzeniem przeprowadzonych działań jest wypełnienie danych dotyczących ilości przeniesionych osobników - zaznaczają przedstawiciele ZPKWM.
Jak wygląda akcja przenoszenia?
należy dokładnie obejść i skontrolować na całej długości zamontowane płotki, zwracając szczególną uwagę na obszar przy samej foli wzdłuż całego wygrodzenia od strony lasu
podczas przeprowadzanej kontroli należy zbierać wszystkie napotkane płazy (i ewentualnie inne zwierzęta) i przenosić je na drugą stronę drogi w pobliże cieku (nim już same bezpiecznie powędrują do zbiorników wodnych)
biegaczowate należy pozostawiać w pobliżu miejsca odłowieni
część płazów za dnia pozostaje ukryta w ściółce, zatem należy również wypatrywać i nasłuchiwać tych osobników
wszystkie zabrane i przeniesione płazy należy policzyć i jeśli potrafimy oznaczyć do gatunku (jeśli nie potrafimy oznaczyć, a warunki kontroli to umożliwiają, robimy zdjęcia płazów a po kontroli przesyłamy je do koordynatora do identyfikacji)
po każdej zakończonej kontroli i przenoszeniu należy uzupełnić tabelę na dysku „Akcja przenoszenia płazów w Dolinie Będkowskiej 2025” o dane dotyczące ilości osobników przeniesionych w danym dniu o danej porze.
Ze względu na kwestie bezpieczeństwa wolontariusze przenoszący płazy powinni ubierać kamizelki ostrzegawcze z pasami odblaskowymi oraz rękawiczki.
W czasie kulminacji płazich wędrówek, konieczne jest użycie wiaderek do zbierania i przenoszenia. Wiaderka do przenoszenia dostępne będą przy płotkach na wysokości wjazdu do Gospodarstwa Rybackiego w Dolinie Będkowskiej.
Wpisywanie wyników działań - ilości przeniesionych płazów jest istotne, bo pozwala zbierać informacje o przebiegu migracji i o ewentualnej potrzebie organizacji dodatkowej kontroli.
