https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przenoszenie żab w Dolinie Będkowskiej. Płazy obudziły się, ale przez powrót zimy znów zapadły w sen. Wolontariusze szykują akcję ratowania

Barbara Ciryt
Opracowanie:
Akcja przenoszenia żab w Dolinie Będkowskiej jest organizowana kolejny rok
Akcja przenoszenia żab w Dolinie Będkowskiej jest organizowana kolejny rok Gmina Wielka Wieś
Akcja przenoszenia żab w Dolinie Będkowskiej jest już zaplanowana. W połowie minionego tygodnia ruszyła na jeden dzień, ale zimno, śnieg i przymrozki sprawiły, że płazy nadal śpią. Obrońcy przyrody, instytucje, wolontariusze i samorządy zorganizowały się, została przygotowana również lista chętnych do przenoszenia płazów, żeby je chronić i nie pozwolić zginąć na drodze - przede wszystkim w Dolinie Będkowskiej, gdzie czasem masowo ginęły. Sporządzono harmonogram dyżurów, na które można się zapisywać i zadbać, żeby żaby nie ginęły pod kołami pojazdów.

Przenoszenie żab i ropuch przez drogę do stawów kolejny rok organizują Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Gminą Wielka Wieś, Wielkowiejskim Targiem, Gminą Zabierzów oraz Nadleśnictwem Krzeszowice, pod Patronatem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Ruszyła akcja ratowania płazów

Obecnie wzdłuż drogi w Dolinie Będkowskiej przy stawach powstały tymczasowe wygrodzenia, które uniemożliwiają wkraczanie płazów na jezdnię. Mało tego, częściowo nakierowując je na przepusty pod drogą.

- Pomimo, że mamy początek marca, ze względu na aktualne warunki pogodowe, płazy już budzą się ze snu zimowego i zaczynają wędrować do najbliższych zbiorników wodnych celem złożenia skrzeku. Od tego momentu przez cały czas trwania wiosennej migracji (w zależności od warunków pogodowych przypuszczalnie od 4 – 5 tygodni) konieczna jest codzienna, a w okresie najintensywniejszych wędrówek przynajmniej dwa razy dzienna kontrola wygrodzenia i przenoszenie wszystkich napotkanych osobników - informują organizatorzy akcji przenoszenia płazów.

Tegoroczna akcja przenoszenia żab już się rozpoczęła, ale tylko na dwa dni:

- Przenoszenie płazów rozpoczęliśmy, bo w minionym tygodniu było ciepło. Przenieśliśmy łącznie 250 żab i ropuch, jednak znów zrobiło się zimno, przymrozki, sypnął śnieg i żaby wróciły do snu. To normalne, w ubiegłym roku było podobnie. Płazy czekają na cieplejsze dni - mówi nam Janusz Bończak, jeden z współorganizatorów akcji i wolontariusz.

Działania obrońców przyrody obejmują duży obszar, dlatego zwracają się z prośbą do wszystkich chętnych, którym dobro płazów leży na sercu, o pomoc w ich przenoszeniu. Szczególnie cenna jest pomoc w weekendy i święta oraz kontrole wieczorne.

Harmonogram zapisów jest w sieci i można dołączyć do dyżurujących (uzupełniając arkusz). Tu wpisy na przenoszenie żab i ropuch.

- Wpisanie się przy konkretnej dacie jest dla nas równoznaczne z deklaracją, iż w danym czasie dana osoba przeprowadzi kontrolę i akcję przenoszenia. Potwierdzeniem przeprowadzonych działań jest wypełnienie danych dotyczących ilości przeniesionych osobników - zaznaczają przedstawiciele ZPKWM.

Jak wygląda akcja przenoszenia?

  • należy dokładnie obejść i skontrolować na całej długości zamontowane płotki, zwracając szczególną uwagę na obszar przy samej foli wzdłuż całego wygrodzenia od strony lasu

  • podczas przeprowadzanej kontroli należy zbierać wszystkie napotkane płazy (i ewentualnie inne zwierzęta) i przenosić je na drugą stronę drogi w pobliże cieku (nim już same bezpiecznie powędrują do zbiorników wodnych)

  • biegaczowate należy pozostawiać w pobliżu miejsca odłowieni

  • część płazów za dnia pozostaje ukryta w ściółce, zatem należy również wypatrywać i nasłuchiwać tych osobników

  • wszystkie zabrane i przeniesione płazy należy policzyć i jeśli potrafimy oznaczyć do gatunku (jeśli nie potrafimy oznaczyć, a warunki kontroli to umożliwiają, robimy zdjęcia płazów a po kontroli przesyłamy je do koordynatora do identyfikacji)

  • po każdej zakończonej kontroli i przenoszeniu należy uzupełnić tabelę na dysku „Akcja przenoszenia płazów w Dolinie Będkowskiej 2025” o dane dotyczące ilości osobników przeniesionych w danym dniu o danej porze.

Ze względu na kwestie bezpieczeństwa wolontariusze przenoszący płazy powinni ubierać kamizelki ostrzegawcze z pasami odblaskowymi oraz rękawiczki.
W czasie kulminacji płazich wędrówek, konieczne jest użycie wiaderek do zbierania i przenoszenia. Wiaderka do przenoszenia dostępne będą przy płotkach na wysokości wjazdu do Gospodarstwa Rybackiego w Dolinie Będkowskiej.

Wpisywanie wyników działań - ilości przeniesionych płazów jest istotne, bo pozwala zbierać informacje o przebiegu migracji i o ewentualnej potrzebie organizacji dodatkowej kontroli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska