Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie łączą wypoczynek ze sprzątaniem cmentarzy z czasów I wojny

Lech Klimek
Z młodzieżą pracującą na cmentarzu wojennym spotkali się samorządowcy i przedstawiciele konsulatu Niemiec.

Towarzystwo jest międzynarodowe - mówi z uśmiechem Anna Śniegowska, opiekunka i tłumacz międzynarodowej grupy młodzieży wypoczywającej w Gorlicach. - Nie tylko wypoczywamy, ale też pracowaliśmy przy sprzątaniu cmentarza z czasów I wojny światowej.

Dwudziestu czterech młodych miłośników historii z Niemiec, Francji i Polski przebywa w Gorlicach na obozie, który został zorganizowany przez Oddział Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Turyngii. Ich pobyt w Gorlicach jest częścią projektu "Pojednanie ponad Grobami - Praca dla Pokoju". Ważną częścią obozu była praca przy renowacji austriackiego cmentarza wojennego w Zagórzanach, gdzie pochowano 190 żołnierzy poległych w okresie od końca 1914 roku do maja 1915 roku.

- Bardzo się nam wszystkim podoba Beskid Niski, choć zwiedziliśmy całe południe Małopolski - komentuje Śniegowska, która pochodzi z Poznania, a obecnie odbywa praktyki w Niemieckim Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. - W kolejnych latach zaplanowane są obozy w Niemczech i Francji, gdzie również będziemy sprzątać wojenne cmentarze.

Uczestnicy obozu byli również w Krakowie i kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzili też Muzeum Auschwitz-Birkenau. - W czwartek zakończyliśmy prace na cmentarzu - relacjonuje Śniegowska. - Planowaliśmy jeszcze wyjazd na zwiedzanie twierdzy Przemyśl, ale pojedziemy do Zakopanego - dodaje.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska