Młodzi Polacy i Niemcy poznają się w ramach wymiany Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego ze szkołą z Hanoweru.
Młodzież z Hanoweru przyjechała do Oświęcimia na dwa tygodnie. Wcześniej gościła tutaj inna niemiecka grupa z Hettstedt.
Jak podkreśla ks. Marian Skóra, koordynator wymiany w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, okazją do bliższego poznania się młodych ludzi z obu krajów jest m.in. wspólna praca.
Stąd w trakcie pobytu uczniowie z niemieckiej szkoły pracują wspólnie z rówieśnikami z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego, wykonując prace remontowe w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, w Wiosce Dziecięcej im. Janusza Korczaka w Rajsku oraz na placu zabaw przed Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu.
Grupy niemieckie zwiedzały także były obóz koncentracyjny Auschwitz, wystawę byłego więźnia Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach, a także samo miasto Oświęcim.
Ponadto młodzi Niemcy i Polacy byli już na wspólnych wycieczkach w Krakowie i Bochni. Spędzali też czas razem się bawiąc.
W tym roku ze szkoły z Hanoweru przyjechało 14 uczniów i sześciu opiekunów. – To już 23 rok naszej wymiany – zaznacza ks. Marian Skóra. – Jesienią do Niemiec pojedzie z kolei grupa z Oświęcimia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wkrótce koniec darmowych autostrad w Niemczech