Firma Anagmis przygotowała ranking salda migracji w 2478 gminach, czyli wykaz miejsc, w których ludzie chcą mieszkać, i tych, skąd się wyprowadzają.
Najbardziej na „plus” w powiecie wadowickim są Tomice, a na „minus” Wadowice. W powiecie oświęcimskim to gmina Oświęcim i Zator są najchętniej wybierane do zamieszkania, a najwięcej ludzi opuszcza Brzeszcze i Przeciszów.
Mieszkańcy Wadowic wcale się tym wynikom nie dziwią. Szczególnie ci młodsi.
- Tu nic nie ma. Miasto wieczorami zamiera, nieliczne knajpy to zazwyczaj mordownie, nie ma nawet galerii handlowej, popularnych fast foodów, a w kinie grają filmy miesiąc po premierze - żali się Michał Kornak, tegoroczny maturzysta i student Akademii Górniczo-Hutniczej.
Chce wracać do Wadowic tylko po to, by odwiedzać rodziców.
- Pensje też są dużo niższe niż w większych miastach, a miejsc pracy jak na lekarstwo. Nie otwierają się tu duże firmy lub zakłady, a mimo to miasto jest zakopcone od smogu i nawet nie ma gdzie zaparkować - wymienia student.
Jego młodsi koledzy: Izabela Żurek i Krystian Warpacha też chcą pójść w jego ślady.
- Nie ma opcji, żeby tu spędzić całe życie. Marzy nam się praca i studia w stolicy albo w Krakowie. Wadowice umierają, nawet sklepów porządnych nie ma i trzeba jechać po ciuchy do Bielska-Białej - twierdzi nastoletnia Iza.
Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski jest innego zdania. Zapewnia, że miasto, odkąd 1,5 roku temu objął w nim rządy, jest coraz przyjaźniejsze dla młodych i cały czas dużo robi, by poprawić warunki życia.
- Zadbaliśmy o estetykę miasta, które jest teraz czyste i schludne. Pojawiły się kosze na śmieci, ławki, wyremontowaliśmy miejskie kamienice, zabytkowe schody, okolice muzeum. Remontujemy szkoły, organizujemy imprezy dla mieszkańców - wylicza jednym tchem.

Biznes
Przyznaje jednak, że Wadowice trochę „zostały w tyle”.
- Niestety, dekad opóźnień nie da się nadrobić w ciągu jednej kadencji - podkreśla burmistrz.
Drugim miastem w powiecie, z którego według rankingu uciekają mieszkańcy, jest Andrychów.
Samorządowcy chcą tu budować mieszkania komunalne. W nowym budżecie gminy na 2017 rok wpisali 450 tys. zł na rozpoczęcie budowy czterech bloków wielorodzinnych. Liczą, że okolicę rozrusza specjalna strefa ekonomiczna, która ma zostać otwarta w przyszłym roku. Wraz z nowymi firmami, mają się w mieście zacząć osiedlać ich pracownicy.
- Pomysł stworzenia budynków socjalno-komunalnych wynika z oczekiwań mieszkańców - wyjaśnia wiceburmistrz Mirosław Wasztyl.
W powiecie wadowickim najkorzystniej w rankingu wypadła gmina Tomice. To tam różnica w napływie ludności, w porównaniu z osobami opuszczającymi gminę, jest największa. Na drugim miejscu jest Lanckorona, a trzecia na „podium” Brzeźnica.
- Oznacza to, że coraz więcej osób ceni sobie właśnie tę lokalizację. Ludzie po ślubie kupują u nas działki i budują domy - chwali się Witold Grabowski, wójt Tomic. - W ostatnim dziesięcioleciu liczba mieszkańców naszej gminy wzrosła o ponad pół tysiąca - dodaje.
Zdaniem wójta, Tomice mają idealne położenie: blisko drogi krajowej, która pozwala na wygodny dojazd do miast, gdzie wielu ludzi pracuje.
- Na dodatek u nas jest czysto, zielono i spokojnie, a ludzie to cenią. Zmienimy plan zagospodarowania przestrzennego, by jeszcze więcej działek rolnych można było zamienić na budowlane - zapewnia.
W powiecie oświęcimskim miasto Oświęcim jest pod koniec stawki. - Miasto jest dobrym miejscem do zamieszkania zarówno pod względem jakości życia, jak i możliwości spędzenia wolnego czasu - przekonuje jednak Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Podkreśla, że w strefie gospodarczej powstają nowe zakłady produkcyjne i firmy, które mają dać kolejne miejsca pracy w najbliższym czasie.
- Oddana do użytku w ubiegły piątek ponadkilometrowa droga otworzyła ponad 15 hektarów terenów pod budownictwo jednorodzinne na osiedlu Stare Stawy - dodaje rzeczniczka.
W Zatorze na dobry wynik rankingu, zdaniem mieszkańców, wpływ ma prężnie działająca strefa gospodarcza. - Coraz więcej nowych twarzy widać na ulicach - przyznaje Anna Malik, kioskarka z Zatora.
Ludzie za to wyprowadzają się z Brzeszcz. W tym mieście powodem tego stanu rzeczy może być zawirowanie wokół tutejszej kopalni.
Saldo migracji. Badając napływ i ubytek ludności na 1 tys. mieszkańców przyznawano po jednym punkcie.
Powiat wadowicki:
Tomice +6,81, Lanckorona +4,07, Brzeźnica +4,02, Stryszów +2,05, Wieprz +0,82 , Kalwaria Zebrzydowska +0,60, Mucharz +0,50, Spytkowice +0,45, Andrychów -0,68 , Wadowice -0,79
Powiat oświęcimski
Gmina Oświęcim + 6,01 , Zator +2,68, Osiek + 0,49 , Kęty - 0,17, Polanka Wielka -1,17, miasto Oświęcim -1,86 ,Brzeszcze -2,93, Przeciszów -2,97,