32 młodych ludzi z 32 krajów przez dziewięć dni pobytu w Polsce będzie dyskutować nad problematyką „dziedzictwa utraconego i przywróconego”, a także przyglądać się, jak Polacy radzą sobie z ochroną dóbr kultury.
Młodzi do Polski przyjechali 25 czerwca. Pierwsze cztery dni spędzili w Warszawie, która była dla nich przykładem miasta odbudowanego niemal od podstaw, po wojennych zniszczeniach. - To zaskakujące, jak podobne są doświadczenia Warszawy i Bejrutu - stolicy mojego kraju - mówi pochodząca z Libanu Christel. - Mamy też - podobnie jak w Warszawie czy Krakowie problem z komercjalizacją centrów miast i zalewem turystów.
W środę wieczorem uczestnicy forum przyjechali do Krakowa. Miasto ma być dla nich przykładem miejsca, które z jednej strony otoczone jest doskonałą opieką konserwatorską, a z drugiej boryka się ze współczesnymi problemami historycznych miast takimi jak: zmiana charakteru dzielnic czy niekontrolowana rozbudowa. - Będziemy pokazywać nasze sukcesy i nasze problemy związane z zarządzaniem tak wielkim historycznym zespołem w dobie mcdonaldyzacji - tłumaczy prof. Jacek Purchla, przewodniczący 41. Sesji UNESCO.
Forum Młodych zakończy przyjęcie Deklaracji, która stanowić będzie przesłanie na temat tego, co robić wobec zjawiska niszczenia miast, skierowane do wszystkich uczestników Sesji. -W czasach wojen rujnujących nasze dziedzictwo w tak wielu miejscach na świecie, jest to szczególnie ważne - mówi Aisha, Syryjka, która na Forum przyjechała jako ekspertka.
- Mieszkańcy muszą mieć wpływ na wygląd miast, nie tylko przy ich bieżącej rozbudowie - dodaje Christel. - Planując odbudowę, trzeba słuchać głosu tych, którzy byli świadkami niszczenia miast.
Fora Młodych towarzyszą sesjom od kilku lat. Ich uczestnicy, wybierani w konkursach, reprezentują różne dziedziny wiedzy z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego.
Follow https://twitter.com/dziennipolskiWIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 10
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto