Spis treści
W ramach programu Erasmus+ można uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej, a nawet realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Jest kontynuacją europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r.
Tysiące osób zdecydowało się wziąć udział w programie Erasmus+
W 2023 r. wnioskodawcy złożyli łącznie ponad sześć tysięcy wniosków – informuje organizacja FRSE, która jest realizatorem programu Erasmus+ w Polsce. To wzrost aż o 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o 130 proc. więcej niż w 2021 r. Łącznie w trzy lata polscy beneficjenci złożyli ponad 12 tys. wniosków, przewidzianych do realizacji w perspektywie programu na lata 2021-2027.
Przedstawiciele środowisk biznesowych wspierają wymianę studencką
Tak duży wzrost chętnych, to wyraźny sygnał, że Polacy chcą rozwijać swoje kompetencje, kształcić się i są coraz bardziej świadomi tego, że wesprzeć ich w tym może jeden z największych, strategicznych programów europejskich – wskazują eksperci fundacji. Zachwyceni takim wynikiem są też przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, w tym pracodawców.
–Rosnące, wręcz skokowe, zainteresowanie programem Erasmus+ to dobre informacje. Pokazują one, że polscy studenci są żądni wiedzy, interesują się światem, są otwarci na nową wiedzę i nowe doświadczenia, a w efekcie również gotowi na dyfuzjonizm kulturowy. Można też powiedzieć, że dzięki temu dojdzie do swoistego intelektualnego benchmarkingu – komentuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Jak zauważa Juliusz Bolek rosnąca liczba uczestników programu Erasmus+ to także dobra wiadomość dla polskiego biznesu. Nowi, młodzi pracownicy, z międzynarodowym doświadczeniem są w stanie wnieść do polskich przedsiębiorstw świeże pomysły – dodaje przedstawiciel przedsiębiorców.
Czym zajmuje się czołowy program edukacyjny UE?
Warto przypomnieć, że Erasmus+ wspiera obywateli krajów unijnych w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Pomaga w realizowaniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wnioski w programie składać mogą nie tylko instytucje edukacyjne. Wnioskować mogą również organizacje młodzieżowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, a także inne organizacje, takie jak np. centra badawcze, instytucje kulturalne czy organizacje sportowe.
Setki tysięcy uczestników programu Erasmus+
Od 2014 r. Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Dla instytucji, która od równo 30 lat odpowiada za szereg inicjatyw edukacyjnych, rekordowa liczba wniosków to znakomity prezent rocznicowy. Jak podkreślają jej przedstawiciele, w latach 2014-2023 Fundacja dofinansowała projekty w ramach Erasmus+ na kwotę ponad siedmiu miliardów złotych, a skorzystało z nich łącznie ponad 830 tys. ludzi.
– Otwieramy polską młodzież na świat, pomagamy im w zdobyciu nie tylko teoretycznego, ale także praktycznego wykształcenia, poznania innych kultur i zdobycia cennych znajomości – mówi Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego FRSE.
Jak podkreśla ekspert, Erasmus+ jest flagową inicjatywą Unii Europejskiej na rzecz wspierania współpracy między uczelniami z różnych krajów i ułatwiania mobilności w celu zdobywania dalszego wykształcenia lub podejmowania pracy.
