Młynówka Królewska. Ani parku, ani parkingu, tylko dewastacja. Mieszkańcy piszą petycję [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak teraz wygląda korzystanie z odcinka Młynówki Królewskiej wzdłuż ul. Filtrowej Andrzej Banaś
Samochody każdego dnia szczelnie obstawiają odcinek Młynówki Królewskiej w Bronowicach Małych. Stoją wzdłuż chętnie odwiedzanego przez mieszkańców traktu spacerowego, od zjazdu z ulicy Filtrowej na ul. Zygmunta Starego aż po ogrodzenie zakładu uzdatniania wody krakowskich Wodociągów. Kursują między spacerującymi i rowerzystami. Problem pojawił się wraz z wybudowaniem po obu stronach niedużej ulicy Filtrowej dwóch nowych osiedli.

FLESZ - "To co dał nam świat". Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Ten fragment parku Młynówka Królewska od lat czekał na odpowiednie zagospodarowanie i dbanie o niego. W końcu pojawił się w zeszłym roku urządzony skwer - jeden z tzw. parków kieszonkowych Krakowa. Uzupełniono też brakujący fragment chodnika i ścieżki rowerowej, którym dociera się tu z sąsiedniego osiedla Widok, wzdłuż tego traktu ustawiono ławki, urządzono zieleń. Jednak już parę kroków dalej zamiast parku jest teraz dziki parking.

Sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla tych, którzy w ramach spaceru teraz przemykają między samochodami, jak i mieszkańców nowych bloków, którzy wprowadzili się na osiedla zbudowane ze zbyt małą liczbą miejsc parkingowych.

Kolejnym problemem w tym miejscu, na działce wzdłuż ul. Zygmunta Starego, jest dawna baza magazynowa Zamku Królewskiego na Wawelu - od lat pusta, nieużytkowana i popadająca w ruinę. Mieszkańcy alarmują, że nie dość, że teren jest niewykorzystany - a można by go zamienić w miejsce rekreacji - to opuszczone obiekty zagrażają już bezpieczeństwu.

Problem przy Filtrowej nabrzmiewa, stąd też powstała petycja, która miałaby pomóc w jego rozwiązaniu. Jest kierowana do władz miasta, wojewody, rady dzielnicy Bronowice... To petycja w sprawie budowy i modernizacji dróg lokalnych ulicy Filtrowej i Zygmunta Starego oraz w sprawie uporządkowania działki z dawnymi halami Wawelu.

Autorzy petycji - ze wspólnoty mieszkaniowej "Filtry" - przypominają, że znajdujący się przy Filtrowej i Zygmunta Starego teren Młynówki Królewskiej jest zabytkiem hydrotechnicznym (nie jest on tutaj zasypany i przykryty np. chodnikiem jak na bliższych centrum miasta odcinkach parku Młynówka Królewska). I że powinien być chroniony.

Podkreślają, że wiedzie tędy szlak pieszo-rowerowy, licznie uczęszczany przez mieszkańców Krakowa. Wskazują, że okolica uległa w ostatnim czasie znacznej zmianie - przy ulicy Filtrowej powstały dwa obszerne osiedla: Lazurowy Park oraz osiedle Filtry, ponadto nieopodal znacznej zabudowie uległy tereny Woli Justowskiej - okolice ulicy Morelowej. Wzrosło natężenie ruchu pieszo-rowerowego na tym terenie w związku z rozwojem dzielnicy Bronowice oraz Woli Justowskiej, okolic Rudawy.

Dalej autorzy petycji wypunktowują, jakie fatalne zjawiska można zaobserwować wokół Filtrowej i fragmentu ul. Zygmunta Starego:

  • "podczas wydawania zgód na inwestycje osiedli nie dokonano analizy i uporządkowania kwestii: miejsc parkingowych dla mieszkańców, przyjezdnych (kurierzy, goście, służby miejskie i inne), mających na celu zaplanowanie i uporządkowanie ruchu samochodowego, miejsc parkingowych zanim zostały zbudowane osiedla mieszkaniowe;
  • liczba miejsc parkingowych na osiedlach jest zbyt mała, aby wszyscy mieszkańcy mogli korzystać tylko z miejsc podziemnych;
  • aktualnie postępuje dewastacja terenu oraz sytuacja coraz większej liczby aut zaparkowanych w zapadliskach błotnych wzdłuż ulicy Zygmunta Starego lub przy wjeździe do Stacji Rudawa przy ulicy Filtrowej,
  • aktualna sytuacja poważnie zagraża:
    - bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów, dzieci, ludzi starszych, na szlaku pieszo rowerowym Młynówki Królewskiej, poprzez brak oddzielenia miejsca do parkowania od ruchu pieszego,
    - powoduje dewastacje terenu Młynówki Królewskiej,
    - może powodować (już miały miejsce sytuacje) znaczną odpowiedzialność z powodu zniszczeń aut, które zawieszając się na krawędzi płyt budowlanych na ulicy Zygmunta Starego w bok w stronę starych hal terenu dawniej Wawel, zawieszając się w okresie jesienno-zimowym i ulegają znacznym szkodom".

Kraków. Wojna o rudery - opuszczoną "wieś" w sercu Podgórza

Jak czytamy w petycji "powstała pilna potrzeba niezwłocznej modernizacji ulic Zygmunta Starego oraz ulicy Filtrowej celem uporządkowania poprzez wyznaczenie miejsc parkingowych i utwardzenia terenu zapadlisk". Mieszkańcy domagają się też
oddzielenia strefy parkowania od istniejącego szlaku pieszo-rowerowego, modernizacji i uzupełnienia oświetlenia wzdłuż ulicy Filtrowej oraz instalacji oświetlenia na ulicy Zygmunta Starego (stare lampy gazowe), wprowadzenie znaków ograniczenia prędkości na ulicy Filtrowej. Chcą uporządkowania terenów zieleni wzdłuż ulicy Zygmunta Starego.

Wskazano też, że niszczejące nieużytkowane hale magazynowe z blachy falistej i innych niemurowanych elementów przy ulicy Zygmunta Starego - dawne magazyny Zamku Królewskiego na Wawelu - to obecnie własność Skarbu Państwa. A według informacji pisemnej Zamku Królewskiego na Wawelu - dla tego terenu od czterech lat trwa procedura komunalizacji. Mieszkańcy chcą poznać status i harmonogram procedury komunalizacji tej działki. Domagają się jej uporządkowania, w tym roku - tak by zgodnie z ustaleniami miejscowego planu był to teren zieleni urządzonej. Chcą, by był on dostępny dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych, masowo korzystających ze szlaku pieszo-rowerowego Młynówki Królewskiej. Autorzy petycji zaproponowali przeprowadzenie lokalnych konsultacji "wykonania na tym terenie inwestycji: parku lub mini tężni, lub siłowni zewnętrznej lub boisk do gry w siatkówkę/badminton/koszykówkę".

W około tydzień od uruchomienia petycji w Internecie podpisało ją ponad 100 osób.

Od wieloletnich okolicznych mieszkańców, z osiedla Widok czy z domów przy ul. Na Błonie, płyną natomiast głosy, że o Młynówkę należy zadbać, ale wcale nie upychać tam miejsc postojowych dla osób z bloków, którymi obudowano ten park w ostatnich latach.

Przypomnijmy: Młynówka Królewska przebiega tam, gdzie kiedyś specjalnym kanałem była prowadzona woda Rudawy z Mydlnik do Krakowa. Ma około 8,5 km długości. Przecina teren dwóch dzielnic: Bronowic i Krowodrzy.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa

Bezczelnie mieszkańcy! Kupili mieszkania z jednym miejscem parkingowym. A mają po dwa samochody. Teraz może miasto ma im parking zasponsorować ... ?!? Szczyt cwaniactwa!!

G
Gość
7 kwietnia, 11:57, AKrak:

Ustawić znaki "zakaz parkowania" . Straż miejska powinna blokować zaparkowane samochody i dawać wysokie mandaty.

zgadzam się. straż miejska za mało pilnuje źle zaparkowanych samochodów.

A
AKrak

Ustawić znaki "zakaz parkowania" . Straż miejska powinna blokować zaparkowane samochody i dawać wysokie mandaty.

K
Krakus
7 kwietnia, 9:51, Gość:

chcę zaprojektować park...byłyby w nim iglaki i krzewy kwitnące...łąki kwietne....wodopoje dla ptaków i owadów....

Tam obok już zaprojektowano park … lazurowy.

G
Gość

a czy mieszkańcy muszą jeździć samochodami? mogą rowerami lub komunikacją miejską .

w jakiś sposób sami są sobie winni. Wolacy chcieliby czyste powietrze, kilka samochodów, dużo ulic ale i dużo zieleni. no nie da się

G
Gość

chcę zaprojektować park...byłyby w nim iglaki i krzewy kwitnące...łąki kwietne....wodopoje dla ptaków i owadów....

K
Krakus
7 kwietnia, 7:44, Krakus:

"W około tydzień od uruchomienia petycji w Internecie podpisało ją ponad 100 osób" - no to poważne poparcie. Ręce precz od ostatniego dzikiego fragmentu Młynówki .

7 kwietnia, 9:13, Gość:

No ...zwłaszcza te zgliszcza starych hal, syf śmietnisko, naprawdę zasługują na pozostawienie ich dzikości 😂

Jak kupowałeś mieszkanko w tym koszmarku naprzeciwko to nie było tych hal ?

G
Gość
7 kwietnia, 7:44, Krakus:

"W około tydzień od uruchomienia petycji w Internecie podpisało ją ponad 100 osób" - no to poważne poparcie. Ręce precz od ostatniego dzikiego fragmentu Młynówki .

No ...zwłaszcza te zgliszcza starych hal, syf śmietnisko, naprawdę zasługują na pozostawienie ich dzikości 😂

G
Gość

Prosimy o PODPISY POD PETYCJĄ, to zajmuje dosłownie 2 minuty ,

Link do petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_budowa_i_modernizacja_drog_lokalnych_ulicy_filtrowej_i_zygmunta_starego_oraz_w_sprawie_uporzdkowania_dziaki_1503_na_terenie_dzielnicy_bronowice

G
Gość

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_budowa_i_modernizacja_drog_lokalnych_ulicy_filtrowej_i_zygmunta_starego_oraz_w_sprawie_uporzdkowania_dziaki_1503_na_terenie_dzielnicy_bronowice

E
Enia

Szkoda że nie ma linku do petycji. Trochę trwało, ale znalazłam. Jeśli ktoś chciałby podpisać, oto link. https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_budowa_i_modernizacja_drog_lokalnych_ulicy_filtrowej_i_zygmunta_starego_oraz_w_sprawie_uporzdkowania_dziaki_1503_na_terenie_dzielnicy_bronowice

K
Krakus

"W około tydzień od uruchomienia petycji w Internecie podpisało ją ponad 100 osób" - no to poważne poparcie. Ręce precz od ostatniego dzikiego fragmentu Młynówki .

Dodaj ogłoszenie