MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mobilizacja rodziców: w piątek, 1 marca, ruszyła rekrutacja do przedszkoli i nabór do podstawówek w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Warto wskazać w serwisie rekrutacyjnym więcej niż jedno przedszkole - to zwiększa szanse na dostanie się do publicznej placówki
Warto wskazać w serwisie rekrutacyjnym więcej niż jedno przedszkole - to zwiększa szanse na dostanie się do publicznej placówki Andrzej Banaś
1 marca rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także osobny nabór - do szkół podstawowych w Krakowie. Tak jak w poprzednich latach, nabór wniosków trwa za pośrednictwem elektronicznych systemów rekrutacji: serwisu Formico w przypadku kandydatów na przedszkolaków, a Elemento - w przypadku przyszłych pierwszaków. Rodzice mogą składać wnioski do 29 marca. Wyniki obu rekrutacji zostaną ogłoszone 19 kwietnia.

Od 21 lutego do 29 lutego rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkoli zgłaszali wolę kontynuowania wychowania przedszkolnego. Ostateczna oferta miejsc w przedszkolach jest więc znana dopiero od 1 marca - to liczba miejsc ogółem pomniejszona na skutek "rezerwacji" miejsc przez rodziców dzieci kontynuujących edukację przedszkolną.

Jak podał w piątek krakowski magistrat, w serwisie rekrutacyjnym Formico dostępnych jest w obecnej rekrutacji 20 tys. 58 miejsc (w ubiegłorocznej było ich 19 958). Z tej liczby 17 677 miejsc czeka w samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (rok temu takich miejsc było więcej, bo 17 886). Z kolei 2 381 czeka w przedszkolach niesamorządowych - publicznych, tych, które zgłosiły chęć udziału w rekrutacji za pośrednictwem Formico (rok temu było oferowanych 2 072 takich miejsc).

Przedszkola bez naboru i z mniejszą liczbą miejsc. Powód: remonty

Na przestrzeni roku od poprzedniego naboru oddano do użytku dwa nowe budynki przedszkolne w Krakowie - we wrześniu 2023 r., w ramach inwestycji realizowanych przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie. Są to:

 • nowy obiekt Samorządowego Przedszkola nr 38 przy ul. Jabłonkowskiej 39 (osiedle Widok, Bronowice Małe), budynek 6-oddziałowego przedszkola (dla maksimum 150 dzieci) wybudowany w miejsce wyburzonego obiektu drewnianego typu "fińskiego"
 • oraz filia - dodatkowe oddziały - Samorządowego Przedszkola nr 187 "Pod Lipami" na os. Piastów 71.

Jednak miejsca w obu tych placówkach były już oferowane podczas ostatniej rekrutacji, więc nie powiększyły teraz puli dostępnych miejsc.

Przeciwnie: oferowanych w serwisie rekrutacyjnym miejsc w samorządowych placówkach jest mniej niż w ubiegłym roku. Czy któreś z przedszkoli jest tym razem wyłączone z rekrutacji? Jak się okazuje, nabór na rok szkolny 2024/25 nie jest prowadzony w oddziałach Samorządowego Przedszkola nr 110 (ul. Ciepłownicza) oraz Samorządowego Przedszkola nr 133 (Kostrze). Jak poinformował nas Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, zmniejszona została również oferta rekrutacyjna (jeden oddział) w Samorządowym Przedszkolu nr 94 (os. Ogrodowe).

- Powodem zmniejszenia liczby dostępnych miejsc w tych przedszkolach są prace remontowe - tłumaczy magistrat.

Liczba potencjalnych przedszkolaków w Krakowie maleje

Jednocześnie urzędnicy magistratu zwracają uwagę na statystyki GUS dotyczące liczby dzieci urodzonych w Krakowie, które są teraz w wieku przedszkolnym. W 2018 roku urodziło się 9 410 małych krakowian, w 2019 r. - 9 454 dzieci, w 2020 r. - 9 054, a w 2021 r. - 8 671. Łącznie to 36 589 dzieci w wieku przedszkolnym.

- Liczba dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) urodzonych w Krakowie maleje: w poprzednim roku było to 37 088 dzieci. Oznacza to spadek o 499 dzieci w stosunku do obecnego roku. Wzrostowy trend urodzeń w Krakowie utrzymywał się do 2019 roku - podkreśla magistracki Wydział Edukacji.

Jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli?

W marcowej rekrutacji biorą udział wyłącznie dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. W pierwszej kolejności do przedszkola - zgodnie z kryteriami ministerialnymi (ustawowymi) - dostanie się:

 • dziecko z rodziny wielodzietnej,
 • dziecko z niepełnosprawnością,
 • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
 • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Ponadto każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych.

- Pierwszy etap to przyjęcie dzieci według kryteriów ministerialnych. Jeśli nie rozstrzygnie rekrutacji, stosuje się kryteria ustalone przez radę gminy. Ponieważ te pierwsze dotyczą niewielkiej liczby dzieci, w systemie rekrutacyjnym równocześnie stosowane są kryteria ustalone przez Radę Miasta - tłumaczą urzędnicy krakowskiego magistratu. Jak dodają, dzieci przyjęte na podstawie kryteriów ministerialnych mają zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

Za spełnione każde z kryteriów ministerialnych przysługuje kandydatowi na przedszkolaka po 28 punktów.

Natomiast kryteria dodatkowe w Krakowie i punkty za nie są następujące:

 • Dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub też zostało zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych - 7 punktów;
 • Droga dziecka z domu lub rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki w trybie dziennym (stacjonarnym) do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego - 6 punktów;
 • Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu lub zespole szkolno-przedszkolnym wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jest pierwsze na liście wybranych przedszkoli - 5 punktów;
 • Dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków - 4 punkty;
 • Dziecko uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte do tego przedszkola - 3 punkty;
 • Rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola lub tego samego zespołu szkolno-przedszkolnego - 2 punkty.

Wybierz więcej niż jedno przedszkole, pamiętaj o zaświadczeniach!

Można wybrać jedno lub więcej przedszkoli. Jak co roku podkreślają magistraccy urzędnicy, wybór większej liczby przedszkoli podczas składania wniosków zwiększa szanse na znalezienie miejsca w samorządowej placówce - dlatego warto wskazać nie tylko przedszkole najbliżej domu.

Po wypełnieniu formularza elektronicznie w systemie krakow.formico.pl, należy go wydrukować i z podpisami rodziców dziecka dostarczyć do przedszkola wskazanego jako pierwsze, więc tego, gdzie rodzice najbardziej chcieliby posłać dziecko. Wniosek trzeba dostarczyć - przedszkola proszą o przyniesienie do placówki, niektóre też dopuszczają przysłanie skanów mailem - wraz z kompletem załączników potwierdzających spełnienie poszczególnych kryteriów.

Jest też druga opcja: rodzice kandydatów mogą wypełnić wniosek elektronicznie w systemie i tutaj również załączyć skany stosownych oświadczeń, zaświadczeń i innych dokumentów potwierdzających spełnianie poszczególnych kryteriów, przy czym oboje podpisują taki wniosek podpisem elektronicznym (za pomocą Profilu Zaufanego).

Etap składania wniosków do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym trwa od 1 marca (od godz. 8) do 29 marca (do godz. 23.59).

Czas na decyzję i złożenie wniosku jest do 29 marca. Ale przedszkola uczulają, by nie czekać do ostatniej chwili. Przykładowo krakowskie Przedszkole nr 38 "Akademia Zielonego Misia" prosi o składanie wniosków wraz z załącznikami w miarę możliwości w pierwszych trzech tygodniach rekrutacji, aby rodzice mieli możliwość poprawy lub uzupełnienia wniosków. "Brak dokumentów potwierdzających spełnienie danego kryterium rekrutacyjnego jest równoznaczny z nieuznaniem spełnienia tego kryterium i spowoduje, że punkty nie zostaną naliczone" - przestrzega przedszkole.

Wskazuje też ono m.in., że kryterium "szczepienia" potwierdza się tylko i wyłącznie zaświadczeniem od lekarza pediatry. Z kolei kryterium "droga" sprawdzane jest przez placówkę za pomocą publicznego serwisu mapowego Targeo.

"Wszystkie zaświadczenia (dotyczące szczepień, zaświadczenia ze żłobka, zaświadczenia z zakładu pracy i inne) ważne są tylko 1 miesiąc. Proszę zwracać uwagę na daty wystawienia w/w dokumentów" - zwraca uwagę Przedszkole nr 38.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska