Spis treści
Kolory dla domatorów
Po zimie jesteśmy spragnieni ciepła i światła. Zima jest też kolorystycznie restrykcyjna, biel i barwy ziemi, dominujące za oknem przez ostatnie miesiące, sprawiają, że łakniemy światła i kolorów. Które barwy kojarzą nam się z ciepłem?
Wprowadzając takie tonacje do aranżacji wnętrz, jak jasny brąz drewna, wiosenne pastele, liczymy na to, że poczujemy przyjemną zmianę pory roku także we własnym domu. Ciepły brąz, oberżyna, czerwień, plus drewniane dodatki - małe rzeczy zmienią wiele!
Wnętrzom urządzonym w przygaszonych żółcieniach, różach i czerwieniach nie można odmówić uroku i walorów estetycznych. Tworzą magiczne kompozycje, łącząc łagodność i ciepłą aurę ze stonowaną elegancją. Wpadający w dyskretną czerwień róż gustownie współgra z bakłażanowymi tonacjami, przywodząc na myśl urok przekwitających liści. Kanapa obita miękkim welurem w odcieniu oberżyny w duecie z wykonanymi z tego samego materiału lejącymi zasłonami wnosi do wnętrza odrobinę wysmakowanego luksusu i zapewnia miłe poczucie przytulności.
Ciepły klimat podbija też drewno, które wspaniale prezentuje się w skąpanym w głębokim tonach salonie.
Kolory odmieniają dom
Wśród palety najcieplejszych kolorów specjalne miejsce zajmuje brąz, który ma niejedno oblicze i świetnie nadaje się do klasycznych aranżacji. Jest idealny w aranżacji salonu, wypełniając go relaksującym ciepłem. Za sprawą prostych w formie mebli i kontrastującej z ciemnymi ścianami jasnej podłogi wystrój nabierze stylowej lekkości.
Subtelny odcień różu na ścianach będzie stanowić wdzięczne tło dla dodatków w delikatnych odcieniach. Jasnobeżowy fotel i wełniany dywan składają się na przytulny kącik w salonie, w sam raz na długie wieczory z książką i gorącą herbatą w ręku.
Nie zapomnijmy o świątecznych dekoracjach na nadchodzącą Wielkanoc; wiosna kojarzy się z jasnymi, pastelowymi kolorami, które z jednej strony są eleganckie, a z drugiej - wprowadzają do wnętrza atmosferę radości, ale i energii.
Najlepiej sprawdzi się tutaj zieleń, symbolizująca odradzającą się przyrodę, ale także kolor żółty, za intensywnością którego tęsknimy po oszczędnych w barwy zimowych miesiącach.
Kojarzony z minimalistyczną elegancją i spokojem, szary zwykle używany jest do dekoracji wnętrza salonów, gabinetów czy sypialni. Szary kojarzony bywa z konserwatywnym podejściem do mody. Tymczasem jest to bardzo wdzięczny kolor do eksperymentów i doskonały towarzysz zmian w naszym domu.
Z szarym kolorem można dowolnie eksperymentować. Jak?
Dokładając inne, bardziej żywe barwy. Z czym najlepiej połączyć szare ściany? W tym przypadku świetnie sprawdzą się dekoracje i elementy wyposażenia w wyrazistych kolorach, takich jak:
turkus,
malinowy,
różowy,
wrzosowy,
magenta,
szkarłatny.
Warto zauważyć, że barwa taka jak magenta, przebojem wdarła się na top listy barw aranżacji wnętrz, wybieranych wśród nowości, wprowadzanych do naszych domów.
Wielu osobom kolor szary kojarzy się głównie z biurem, z przestrzenią funkcjonalną i nudną. Tymczasem kolor ten daje nam niemal nieograniczone możliwości, jako bezpieczne tło dla gry kolorem i zmian w naszym domu.
Wystarczy dodać lub zmienić drobiazgi, takie jak listwy dekoracyjne, lampki, zegary, narzuty czy przeróżne tekstylia domowe. Dodatki w intensywnym odcieniu sprawią, że wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru.
Dobrym wyborem będą również dodatki w żywych odcieniach:
seledynowego,
pomarańczowego,
żółtego.
Wszelkie odcienie szarego kojarzą się głównie ze światem dorosłych. Jednak najnowsze trendy pokazują, że może to być także doskonały wybór do dziecinnego pokoju.
Dziecięcy pokój. Jakie dobrać kolory?
Szary i jego odcienie zwykle nie będzie pierwszym wyborem do pokoju dziecka, gdzie na co dzień ma gościć radość i beztroska.
Jednak wbrew temu, co sądzimy, w królestwie dzieci nie muszą królować krzykliwe kolory, by wydawało się beztroską oazą dzieciństwa.
Podpowiadamy, z czym łączyć szarość w takich pomieszczeniach, by wykreować bajkową aranżację.
W świecie, w którym dzieci z każdej strony bombardowane są nadmiarem bodźców, cenna jest równowaga i wyciszenie.
Szary odcień na ścianach w połączeniu z biało-szarymi dekoracjami wypełni pokój malucha potrzebnym do rozwoju spokojem, z subtelnością wydobywając łagodny urok aranżacji.
Kolorystyczna powściągliwość jest w cenie! Mamy teraz przestrzeń na zabawę fakturą, ponieważ zwiewne materiały, futrzane tekstylia i miękkie maskotki nadadzą szaremu wnętrzu przytulny klimat i kolorem, a taki kolor jak neutralny szary to idealny kompan dla całego wachlarza barw.
Szczególnie dobrze prezentuje się w towarzystwie koloru pudrowego różu, z którym tworzy pełen harmonii związek. Jeśli tak pomalujemy pokój dziewczynki, dodając oprawione obrazki czy plakaty z uroczymi zwierzątkami, stworzymy cudny zakątek dla naszej córki.
Szary z powodzeniem może zostać zestawiony także z zielono-niebieskimi tonacjami. Turkus czy niebieski w postaci tekstylnych dodatków w paski, na pewno spodoba się naszemu małemu bohaterowi. Pokój dla synka będzie miał zdecydowany charakter, zgodny z najnowszymi trendami.
Zdjęcia zdobią wnętrza
Jeśli intuicja podpowiada nam, że dom zaczyna przypominać bezosobowe biuro, trzeba przydać mu osobisty charakter. Najłatwiej - poprzez wyeksponowanie zdjęć. Mogą to być pamiątki z rodzinnych uroczystości, a mogą - zabawne scenki, które nas wzruszają i bawią.
Czasami inspirujemy się też własnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Możemy zrobić to dosłownie, umieszczając w przedpokoju czy salonie dekorację, złożoną ze starych rodzinnych fotografii. Każdy gość zawiesi na nich oko!
Warto postarać się o różnorodne ramki - wtedy kompozycja najbardziej przyciąga wzrok. Zdjęcia możemy wyeksponować na ścianach, ale można też wybrać komodę czy stelaż malarski; wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujemy. Fotografie najlepiej wyglądają na jednorodnym tle.
