Józef Waszczyszak ze Smerekowca jest absolwentem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej. Ukończył tam technikum o kierunku technik mechanizacji rolnictwa. Był przewodniczącym samorządu uczniowskiego, a praca w gospodarstwie rolnym w rodzinnym domu nie przeszkadzała mu w nauce. Kończąc szkołę w kieszeni miał już indeks na wszystkie wyższe uczelnie rolnicze i przyrodnicze w Polsce jako zdobywca III miejsca XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Kursy na prawo jazdy robią za darmo
- Dzięki szkole bez kosztów zdobyłem prawo jazdy na samochód i mogłem dojeżdżać do szkoły, dzięki temu po lekcjach byłem szybciej w domu. Zrobiłem też kurs na wózki widłowe, koparko-ładowarkę i spawacza - opowiada były absolwent technikum.
Podkreśla, że szkoła dała mu nie tylko bardzo dobre wykształcenie, ale i wiele bezpłatnych kursów oraz możliwość dostania się na studia.
Dzisiaj jest bowiem studentem drugiego roku Akademii Rolniczej w Krakowie. Nadal pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, które jest nastawione na produkcję mleka.- Jesteśmy szkołą z wieloletnią tradycją. Istniejemy od 1964 roku. W skład naszego Zespołu wchodzi 4-letnie Technikum oraz 3- letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa - mówi Wojciech Pękala, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej.
Szkoła ma internat ze stołówką, świetlicą i siłownią, pracownie żywienia i szycia oraz poligon do nauki jazdy ciągnikiem i pracy maszynami rolniczymi.
Rolnik mechanikiem i... kucharzem
Na warsztatach szkolnych odbywają się zajęcia z obróbki ręcznej i mechanicznej metali, spawania, obróbki cieplnej oraz naprawy maszyn i pojazdów rolniczych. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne pracownie przedmiotowe, w tym komputerową, a także centrum multimedialne w bibliotece szkolnej.
- Oprócz podstawowych umiejętności uczniowie technikum i szkoły zawodowej mogą zdobyć dodatkowe zawody i kwalifikacje: spawacza, operatora ciągników gąsienicowych, kuchmistrza. Uzyskują również prawo jazdy kat. B i T w ramach programu nauczania w szkole - dodaje dyrektor.
Nowością są bezpłatne kursy zawodowe na rolnika, które uprawniają do przyjmowania dotacji unijnych. Tylko teraz uczy się na takim kursie prawie 40 osób.