
Problem otyłości lub nadwagi dotyczy co drugiego Polaka, a choroba ta częściej dotyka mężczyzn (74 proc.) niż kobiet (50 proc.). Wg autorów badania opublikowanego w „JAMA”, w USA do chirurgicznego leczenia otyłości kwalifikuje się prawie 42 proc. ludzi.

Okazało się, że 10 lat po zabiegu zoperowane osoby miały o 32 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na 15 najczęstszych nowotworów i 48 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka w porównaniu z osobami, które nie przeszły operacji odchudzającej

Tomasz Rogula, profesor Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i zarazem dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości w krakowskim Szpitalu na Klinach. Prawie dekadę przepracował w Cleveland Clinic, jednym z dwóch najlepszych szpitali amerykańskich; pełnił tam funkcję Dyrektora Centrum Chirurgi Metabolicznej oraz Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej. Utworzył tam i kierował pierwszym Ośrodkiem Robotowej Chirurgii Bariatrycznej. Za swoje osiągnięcia otrzymał dwukrotnie nagrodę prezydenta Cleveland Clinic.