Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mróz na Sądecczyźnie. Kontrole w firmach. Będą kary?

Izabela Frączek
Sprzedawcy obwarzanków prowadzą swój biznes, dlatego stoją na mrozie na własną odpowiedzialność - twierdzi PIP
Sprzedawcy obwarzanków prowadzą swój biznes, dlatego stoją na mrozie na własną odpowiedzialność - twierdzi PIP Stanisław Śmierciak
Do nowosądeckiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpływają pierwsze prośby o interwencję w związku ze zbyt niską temperaturą w zakładach. Pracownicy alarmują, że muszą pracować w temperaturze nawet pięciu stopni Celsjusza.

Czytaj też:

Wezwania są z reguły anonimowe. Do tej pory wpłynęło ich 10. Inspektorzy pracy natychmiast podjęli czynności kontrolne. Gdzie konkretnie, tego nie ujawnia PIP. Podaje jedynie, że 90 procent sprawy dotyczy Nowego Sącza i najbliższych okolic.

Inspekcje odwiedziły m.in. trzy zakłady produkcyjne. Podczas kontroli słupki termometrów wskazywały poniżej 10 st.

- Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP dla pomieszczeń, w których odbywa się praca fizyczna, minimalna temperatura to 14 stopni - zaznacza Beata Ziółko, kierownik oddziału PIP w Nowym Sączu.

W większości przypadków alarmowano telefonicznie. Zwykle dzwonili klienci sklepów zatroskani o zziębniętych pracowników. Jak wyjaśnia kierownik Ziółko, w lokalach handlowych, hurtowniach czy biurach minimalna temperatura powietrza to 18 st. We wszystkich skontrolowanych pomieszczeniach wynosiła jednak od 8 do 14 stopni. W związku z tym inspektorzy nakazali wstrzymanie pracy lub natychmiastowe zabezpieczenie pomieszczenia przed napływem zimnego powietrza.

Sądecka PIP nie podaje, czy ukarała finansowo pracodawców za zbyt niską temperaturę w miejscu pracy. Informuje jedynie, że może za to nałożyć mandat od 1 - 2 tys. zł. W ostateczności kieruje sprawę do sądu. To zaś może skończyć się nawet 30 tys. zł grzywny.

- Często dzwonią do nas przechodnie i alarmują, że sprzedawcy obwarzanków stoją na mrozie - przyznaje Beata Ziółko. - Nie możemy jednak nic zrobić, bo osoby te prowadzą własną działalność gospodarczą i ponoszą za siebie odpowiedzialność.

Na mróz odzież i ciepły posiłek

Osobom, które pracują na zewnątrz lub w miejscach, gdzie temperatura ze względów technologicznych jest mniejsza niż 14 stopni (np. chłodnie) pracodawca powinien zapewnić odzież ochronną:

Ponadto w okresie od 1 listopada do 31 marca pracownikowi wykonującemu pracę na wolnej powierzchni przysługują posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje.

Powinien mieć też zapewnione miejsce, gdzie może się przebrać i ogrzać.
Dopuszczalnym rozwiązaniem są również koksowniki, kiedy praca na zewnątrz trwa przez krótki czas.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska