W ramach Miesiąca Krakowianek Muzeum AK przypomni postać Aleksandry Mianowskiej ps. „Kama”, działaczki społecznej, pielęgniarki, konspiratorki, aktorki, kobiety pięknej i wykształconej, osoby naprawdę niezwykłej.
Aleksandra Mianowska urodziła się w 1912 r. w Rusocicach koło Krakowa. Przed wojną zdobyła imponujące wykształcenie: ukończyła m.in. prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Pedagogiczne i krakowską Szkołę Nauk Politycznych. Po wojnie studiowała też filologię polską uzyskując doktorat, potem zdobyła jeszcze tytuł dyplomowanego reżysera teatralnego.
Po wybuchu wojny pracowała w PCK. Najpierw zbierała informacje o rannych i poległych podczas kampanii wrześniowej, a następnie pomagała w szpitalu dla jeńców przy ul. Skarbowej (obecny Teatr Groteska). Po likwidacji PCK podjęła pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej, gdzie m.in. organizowała akcje dożywiania więźniów obozów koncentracyjnych.
Legalną działalność w RGO łączyła z konspiracyjną aktywnością w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Używała pseudonimu „Kama”. Współredagowała ukazujący się w Krakowie tajny „Dziennik Polski”. Brała udział w akcji ratowania Żydów. Aresztowana przez Niemców trafiła do więzienia na Montelupich, skąd zwolniono ją po sześciu tygodniach.
Po wojnie grała w teatrze, reżyserowała spektakle (m.in. w Teatrze Telewizji), wykładała na Uniwersyteckie Jagiellońskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, zajmowała się publicystyką. W 1980 r. została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarła w wieku 88 lat 9 listopada 2000 r. w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.
Otwarcie wystawy zatytułowanej „Oblicza Aleksandry Mianowskiej” i mini wykład poświęcony jej bohaterce odbędą się w najbliższą niedzielę 10 marca o godz. 12 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12. Pokazane zostaną dokumenty i fotografie pochodzące ze zbiorów placówki. W tym dniu bilet na oprowadzanie będzie można nabyć w specjalnej cenie 2 zł po podaniu hasła „Kama”. Wystawa potrwa do 29 marca 2024 r.
