Podczas remontu budynku dawnego zajazdu pod św. Benedyktem, gdzie otwarte zostanie Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, robotnicy znaleźli butelkę, a w niej... list z przeszłości. Na opakowaniu bibułek do papierosów napisano: „W roku 1942 pracowali przy remoncie tego więzienia aresztowani kierownik robót Julian Dorabiała – więzień Leon Parka (?) – więzień Kmiecik Piotr Szczepanik, Wiśniewski Fran. Foryś Andrzej.
Wszyscy z Krakowa – niewinni!”, i dalej: „W więzieniu zmuszeni przeprowadzali remont tej celi w roku 1942. Miecz. Partyka i Leon Pałka, obaj z Krakowa”. – To było dla nas jak wołanie o pamięć, które zostało usłyszane po latach – tłumaczy Katarzyna Bury, która wraz z Melanią Tutak pracuje w Muzeum Podgórza.
O ludziach ujętych na tej liście wiemy niewiele. Najprawdopodobniej to osoby, które zostały przez władze okupacyjne zmuszone do prac remontowych w budynku, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję filii więzienia św. Michała. – Dla nas to szczególne znalezisko także dlatego, że przemówił sam budynek.
Na przestrzeni lat, gdy społeczność Podgórza zabiegała o muzeum tej dzielnicy Krakowa, pojawiały się różne koncepcje jego lokalizacji. Historia znaleziska jest przypieczętowaniem decyzji o lokalizacji muzeum w tym budynku. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, to symboliczny wręcz znak, że wybór jest właściwy – mówi Katarzyna Bury.
I dodaje, że dzięki temu znalezisku sam obiekt staje się częścią muzealnej ekspozycji. – Postanowiliśmy zachować ślad po skrytce w ścianie i zabezpieczyć go przed ewentualnym zamurowaniem. Bardzo zależało nam na autentyzmie. Trochę to komplikuje sytuację, gdyż będzie ona widoczna w sali wystaw czasowych, które będą miały przecież bardzo różną tematykę. Ale cieszymy się, że w ten sposób możemy uszanować pamięć o ludziach, którzy kiedyś byli tu przetrzymywani – zaznacza Katarzyna Bury.
Poruszające znalezisko stanie się elementem wystawy głównej w Muzeum Podgórza. – W symbolicznie zaaranżowanej przestrzeni opowiadającej o losach ludzi w czasie II wojny światowej znajdą się eksponaty o wymownym i mocnym ładunku emocjonalnym – dodaje Katarzyna Bury.
Muzeum Podgórza powstaje z inicjatywy społeczności lokalnej. Oni sami też uczestniczą we współtworzeniu tego miejsca, zarówno poprzez przekazywanie pamiątek i dzielenie się wspomnieniami, jak i aktywny udział w spotkaniach informacyjnych na temat projektu, organizowanych cyklicznie przez MHK.
Przygotowywana wystawa stała, pod tytułem „Miasto pod kopcem Kraka”, będzie opowiadać – jak zapowiadają twórcy – „o historii i fenomenie Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o jego mitologii i warstwie legendarnej”.
Otwarcie Muzeum Podgórza zaplanowano na wiosnę 2018 r.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 7. Czym określamy syfilis?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
