Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne spotkanie z autentyczną legendą. Słynna grupa elektroniczna Tangerine Dream wystąpi 6 grudnia w ICE Kraków

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tangerine Dream
Tangerine Dream Materiały prasowe
Tangerine Dream to jeden z tych zespołów, który wywarł ogromny wpływ na oblicze współczesnej popkultury. Niemieccy artyści byli cztery dekady temu pionierami muzyki elektronicznej. Grupa nie raz zmieniała skład - ale nieustannie tworzy interesującą muzykę. Przekonamy się o tym w Krakowie 6 grudnia, kiedy wystąpi w Centrum Kongresowym ICE.

Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Tangerine Dream to grupa muzyczna tworząca muzykę elektroniczną, założona w 1967 roku w Berlinie przez Edgara Froese. Jej przełomowy album "Phaedra", wydany w 1974 roku, zdobył status Złotej Płyty w Wielkiej Brytanii i był pierwszym sukcesem zespołu pod szyldem wytwórni Virgin. Materiał z tej płyty stał się kamieniem milowym muzyki elektronicznej. Unikalne połączenie syntezatorów, dźwięków ambientowych i elektronicznych improwizacji, uczyniło niemieckich artystów pionierami gatunku.

Przez 57 lat działalności Tangerine Dream wydał ponad sto albumów. Ich wczesne płyty z okresu "Pink Years" odegrały kluczową rolę w rozwoju eksperymentalnego kraut rocka. Z kolei albumy z okresu "Virgin Years" pomogły zdefiniować to, co stało się znane jako "berlińska szkoła muzyki elektronicznej". Te i późniejsze wydawnictwa miały też wpływ na rozwój elektronicznej muzyki klubowej - techno czy ambient.

Mimo, że grupa wydała liczne nagrania studyjne i koncertowe, znaczna liczba fanów poznała Tangerine Dream dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów. Jest ich ponad sześćdziesiąt i są to takie tytuły, jak "Sorcerer" (reż. William Friedkin), "Thief" (Michael Mann), "Legend" (Ridley Scott), "Risky Business", "The Keep", "Firestarter", "Near Dark", "Shy People" i "Miracle Mile". W 2013 roku, Tangerine Dream skomponował oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry wideo firmy Rockstar - "Grand Theft Auto V".

Po śmierci Edgara Froese w 2015 roku, skład Tangerine Dream tworzyli Thorsten Quaeschning (od 2005 roku) jako dyrektor muzyczny, Hoshiko Yamane (od 2011 roku), Ulrich Schnauss (od 2014 roku) i Paul Frick (od 2020 roku). W tym zestawie personalnym zespół powrócił do klasycznego brzmienia, a płyta "Quantum Gate" okazała się jego najlepiej sprzedającym się albumem od 1987 roku. Dziś formacja to trio - bo z zespołem rozstał się Ulrich Schnauss.

Tangerine Dream niedawno zagrali koncerty podczas Dekmantel Festival Amsterdam, w Elbphilharmonie w Hamburgu i w słynnej Barbican Hall w Londynie. Każdy występ kończy się sesją na żywo, improwizowaną kompozycją powstającą w czasie rzeczywistym, która może trwać od 20 minut do nawet dwóch godzin.

Ostatni studyjny album zespołu nosi tytuł "Raum" i został wydany w lutym 2022 roku, zajmując między innymi 39. miejsce na niemieckiej liście płytowych bestsellerów oraz 1. miejsce na Oficjalnej Brytyjskiej Liście Albumów Tanecznych. Tym samym stał się największym sukcesem grupy od lat 80., który został również wysoko oceniony przez muzyczne media. „To najlepszy album Tangerine Dream od dziesięcioleci" – tak o płycie napisał prestiżowy serwis internetowy Resident Advisor.

Zespół wystąpi 5 grudnia w klubie Progresja w Warszawie oraz 6 grudnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Bilety można kupować w serwisach internetowych eBilet.pl, Eventim.pl i Ticketmaster.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska