FLESZ - Dlaczego karpia warto jest jeść przez cały rok?

Rozwój muzyki barokowej w Polsce przypada na czasy panowania dynastii Wazów, pod której mecenatem rezydowało na polskim dworze wielu wybitnych, nie tylko rodzimych, ale i włoskich artystów. Wśród licznego grona muzyków (śpiewaków i instrumentalistów) szczególną pozycję zajmował Bartłomiej Pękiel, maestro di capella katedry wawelskiej. To jego twórczość stała się główną inspiracją do przybliżenia dzieł wybitnych mistrzów początku XVII wieku związanych z dworem Wazów.
Obok utworów Bartłomieja Pękiela podczas koncertu zabrzmią kompozycje włoskich mistrzów: Asprillo Pacellego, Annibale Orgasa oraz Luzzascho Luzzaschiego i Girolamo Frescobaldiego, sytuując twórczość wybitnego polskiego kompozytora w szerszym kontekście europejskiej spuścizny muzycznej wczesnego baroku.
W programie koncertu znalazły się także utwory z Album Sapieżyńskie, zbioru krótkich dzieł organowych, którego wyjątkowa oprawa jest szczególnym zabytkiem sztuki muzycznej i introligatorskiej początku XVII wieku.
Te dzieła zabrzmią w późnobarokowym kościele oo. Pijarów w Krakowie, którego bogato zdobione wnętrze znakomicie koresponduje z niestroniącą od wyszukanych figur i konstrukcji formalnych muzyką chóralną wczesnego baroku. Wystąpi Chór Polskiego Radia. Dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka.