FLESZ - Czy Polskiej Akademii Nauk grozi likwidacja?
Pomysł, by zrealizować cykl uświadamiających koncertów, pojawił się w Krakowskim Biurze Festwialowym już kilka miesięcy temu. Projekt ma na celu promowanie ekologicznych postaw z pomocą znanych artystów. Organizatorzy chcą pomóc w tworzeniu mody na bycie eko i zachęcać do drobnych zmiany w życiu codziennym, które przysłużą się naturze i środowisku.
- Wiemy, że ten cykl to mały krok w kierunku uświadamiania społeczeństwa w tematach zrównoważonego rozwoju i kropla w morzu potrzeb, ale wierzymy, że od takich małych kroków trzeba właśnie zacząć, by zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom żyło się na tej planecie lepiej. Artyści zapoczątkowali wiele zmian społecznych w ostatnich dziesięcioleciach. Również tym razem ich głos może stać się inspiracją dla nas wszystkich. I na to liczymy - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.
Do współpracy przy projekcie zaproszono polskich artystów znanych z troski o naszą planetę i propagowania zdrowego trybu życia. Każdy koncert poprzedza prowadzona przez Agnieszkę Szydłowską rozmowa dotycząca ekologicznych rozwiązań, zmian stylu życia i codziennych wyborów.
Od 8 kwietnia dostępny na PLAY KRAKÓW będzie kameralny koncert Pawła Domagały, poprzedzony rozmową, w której muzyk wraz z żoną Zuzą Grabowską oraz ekspertem Maciejem Skinderowiczem z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie opowiedzą o tym, ile i jak kupują artyści, gdzie chodzą po warzywa i co z tym wszystkim wspólnego ma… militarna kurtka Pawła z wojny koreańskiej.
15 kwietnia światło dzienne ujrzy koncert Baranovskiego, a w rozmowie artysty z Joanną Kędziołką z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste będzie można poznać jego codziennie praktyki i poszukać odpowiedzi na pytanie, co robić, żeby marnować jak najmniej.
Ostatni z koncertów, na którym wystąpi Skubas, trafi na Play Kraków 22 kwietnia. Towarzyszyć mu będzie rozmowa z Maciejem Otrębskim (roslinniejemy.org) dotycząca kuchni wegetariańskiej i jej walorów. Muzyk opowie, co zmieniło się w jego życiu po odstawieniu produktów mięsnych, co mają wspólnego góry z orzeszkami, a także zdradzi… jak się wabi jego pies.
Zgodnie z filozofią zero waste scenografia koncertów została przygotowana z elementów wykorzystywanych przy poprzednich produkcjach KBF – można będzie w niej odnaleźć m.in. kwiaty, które zebrano z przestrzeni biurowych, czy plakaty z innych wydarzeń i festiwali.
Wielbiciele obserwowania wydarzeń kulturalnych zza kulis będą mogli obejrzeć krótki reportaż „Making of” z przygotowań i realizacji koncertów, podczas których zwrócono szczególną uwagę na możliwość zastosowania proekologicznych rozwiązań (m.in. zaplecze produkcyjne wolne od zbędnego plastiku czy kosmetyki do malowania artystów nietestowane na zwierzętach).
