https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na AGH zbadają cenne pierwiastki i surowce krytyczne

Edyta Tkacz
Prof. Adam Piestrzyński: Będziemy badać, gdzie występują te pierwiastki i jak je wydobywać
Prof. Adam Piestrzyński: Będziemy badać, gdzie występują te pierwiastki i jak je wydobywać Michał Sikora
Na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje supernowoczesne laboratorium pierwiastków krytycznych, czyli takich, które rzadko występują w przyrodzie. AGH tworzy laboratorium razem z KGHM, firmą zajmującą się m.in. wydobyciem i produkcją miedzi i srebra.

Czytaj także:

- Pierwiastki krytyczne są niezwykle rzadkie, a jednocześnie są niezbędne do rozwoju technologii przemysłowych - tłumaczy prof. Adam Piestrzyński z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Wykorzystuje się je m.in. w panelach słonecznych, telefonach komórkowych czy samochodach.
Na liście przygotowanej przez Unię Europejską znajduje się 41 takich pierwiastków, m.in. lit, baryt czy tantal. Występują one zazwyczaj jako jeden ze składników minerałów. - Dawniej traktowano je jako odpady przy wydobywaniu innych surowców - tłumaczy prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.

Teraz, wraz z rozwojem elektroniki, stają się coraz bardziej poszukiwane - i coraz droższe. A ponieważ 97 proc. światowej produkcji pierwiastków krytycznych znajduje się w rękach Chińczyków, Europa szuka nowych metod ich pozyskiwania. W ten nurt włączają się także polscy naukowcy i przemysł.

- Naszym zadaniem jest określić, gdzie dokładnie występują pierwiastki krytyczne, ocenić, ile są warte i w jaki sposób najlepiej je wydobywać - opowiada prof. Piestrzyński. A docelowo naukowcy chcą, by w Polsce powstał przemysł ich pozyskiwania.

W naszym kraju pierwiastki krytyczne występują m.in. w Sudetach, w okolicach Zawiercia, a w Małopolsce - na Pustyni Błędowskiej. Laboratorium będzie się mieścić w głównym budynku AGH, przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie. Jego utworzenie i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt będzie kosztować ok. 20 mln zł.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aquinat
Pierwiastki przeważnie występują w formie JAKIEGOŚ związku chemicznego. Jedynym sensownym źródłem baru jest minerał baryt. Dlatego wymienienie barytu zamiast baru nie jest żadnym błędem.
f
foksmolder
to samo co pierwiastek boksyt albo pierwiastek potaż ;)
S
Spec
Skoro umiesz otworzyć Wikipedię to naucz się jeszcze czytać i przeczytaj, że nie nie pierwiastek tylko związek chemiczny!
j
jhl
pierwiastek "baryt" cóz to takiego
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska