Czytaj także:
- Pierwiastki krytyczne są niezwykle rzadkie, a jednocześnie są niezbędne do rozwoju technologii przemysłowych - tłumaczy prof. Adam Piestrzyński z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Wykorzystuje się je m.in. w panelach słonecznych, telefonach komórkowych czy samochodach.
Na liście przygotowanej przez Unię Europejską znajduje się 41 takich pierwiastków, m.in. lit, baryt czy tantal. Występują one zazwyczaj jako jeden ze składników minerałów. - Dawniej traktowano je jako odpady przy wydobywaniu innych surowców - tłumaczy prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.
Teraz, wraz z rozwojem elektroniki, stają się coraz bardziej poszukiwane - i coraz droższe. A ponieważ 97 proc. światowej produkcji pierwiastków krytycznych znajduje się w rękach Chińczyków, Europa szuka nowych metod ich pozyskiwania. W ten nurt włączają się także polscy naukowcy i przemysł.
- Naszym zadaniem jest określić, gdzie dokładnie występują pierwiastki krytyczne, ocenić, ile są warte i w jaki sposób najlepiej je wydobywać - opowiada prof. Piestrzyński. A docelowo naukowcy chcą, by w Polsce powstał przemysł ich pozyskiwania.
W naszym kraju pierwiastki krytyczne występują m.in. w Sudetach, w okolicach Zawiercia, a w Małopolsce - na Pustyni Błędowskiej. Laboratorium będzie się mieścić w głównym budynku AGH, przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie. Jego utworzenie i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt będzie kosztować ok. 20 mln zł.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!