Jak mówią organizatorzy, festiwal łączy sztukę, naukę i poznawanie przyrody. Uczestnicy mogli poznać tajemnice okolicznych jaskiń i polubić nietoperze.
O tych ginących ssakach opowiadali pasjonaci z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Wskazywali, że nietoperze są pożyteczne. - Podkowiec mały waży 4-10 gram, czyli tyle, co łyżeczka cukru. Zjada w ciągu nocy około tysiąca komarów - mówią przyrodnicy.
W Polsce podkowce żyją tylko na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Karpatach i Sudetach. Zadomawiają się na strychach starych kościołów. Mieszkańcy gminy Jerzmanowic zauważają, że nietoperzy jest coraz mniej. - Kiedyś, gdy wieczorami siedziało się w altanie, w ogrodzie, przelatywały nad głowami. Teraz to rzadkość - mówi jedna z mieszkanek.
Festiwal Nietoperzy w Jerzmanowicach. Gacki w szkole, plener...
Podczas Festiwalu można było posłuchać wykładów na temat ochrony nietoperzy, zwiedzić jaskinie, wziąć udział w warsztatach artystycznych, plenerze malarskim, posłuchać o motywie nietoperza w sztuce.
- Wbrew pozorom jest tego sporo, bo skrzydła nietoperza były wykorzystywane do przedstawiania demonów, wzorowany jest też na nich strój Batmana - wskazuje Marita Benke-Gajda, kierująca Stowarzyszeniem „Ceramika bez granic”, które prowadziło zajęcia graficzne w szkołach w Jerzmanowicach, Skale, Racławicach. Z powstałych na zajęciach prac zrobiono wystawę w centrum kultury w Jerzmanowicach.
Młodzież z okolicznych wiosek uczestniczyła także w grze terenowej, podczas której poznawała miejsca związane z nietoperzami i ciekawostki dotyczące tych zwierząt oraz zamieszkiwanych przez nie jaskiń. A gospodynie z tej gminy stanęły do konkursu na ciasto nietoperzowe. Były torty w kształcie nietoperzy zdobione ich czekoladowymi wizerunkami i nietoperzowe ciasteczka.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej