Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Galicowej Grapie w Poroninie powstaną baseny termalne

Tomasz Mateusiak
To już pewne. Na przełomie 2014 i 2015 r. na zboczach góry Galicowa Grapa w Poroninie wystartuje kolejny rodzinny ośrodek narciarski. Wybuduje go grupa biznesmenów związanych z Andrzejem Bielawą - człowiekiem, który kilka lat temu zbudował narciarskie imperium w pobliskim Małem Cichem. Co ciekawe, w Poroninie nie zadowoli się on jednak zwykłą kolejką... Równolegle z nią zamierza bowiem budować baseny termalne. Dzięki temu miejscowość w krótkim czasie wzbogaci się nie o jedną, ale dwie atrakcje dla turystów. O ile zgody górali i miejscowych władz na wyciąg w tym miejscu były od dawna, to nikt wcześniej nie planował na tym terenie stawiać także basenów termalnych.

Dlatego na ostatniej sesji rady gminy samorządowcy musieli wydać zgodę na zmianę w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Poronina i tym samym zgodzić się, by na Galicowej można było budować także brodziki. Ostatecznie nie było z tym problemu i radni wyrazili zgodę na punktową zmianę w planie. Zastrzegli jednak, że jeśli kiedyś w pozostałych wioskach gminy też pojawi się inwestor, podobna zmiana także będzie możliwa.

- Rzeczywiście, basenów na Galicowej Grapie dotychczas nie przewidywaliśmy. Miały one być budowane, ale gdzie indziej. Bliżej zakopianki - mówi Bronisław Stoch, wójt gminy Poronin. - Na Galicowej Grapie planowany był tylko stok. Plany się jednak zmieniają.
Z inicjatywą powiększenia ośrodka Galicowa Grapa o kolejne - letnie - atrakcje wyszli... bankierzy. Ośrodek ma być bowiem wybudowany w części na kredyt. Bank stwierdził więc, że pieniądze inwestorom da, ale jedynie w sytuacji, gdy obiekt w Poroninie będzie zarabiał cały rok. A że na nartach jeździ się tylko zimą, to letnią atrakcją zostaną kolejne na Podhalu (po Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach i ciągle będących w budowie termach w Chochołowie) baseny termalne. Nie będą one ogromne, jak w Białce. Inwestor chce zbudować kilka brodzików i raczej nie zdecyduje się też na własny odwiert geotermalny. W tej sytuacji w ciepłą wodę do napełnienia basenów ich właściciele zaopatrzą się w Geotermii Podhalańskiej lub wydzierżawią istniejący w Poroninie odwiert (znajduje się kilometr od stoku).

- Niezależnie od tego, skąd ostatecznie popłynie woda, budowa tego stoku i basenów to dla nas wielka sprawa - mówi Małgorzata Skupień, właścicielka pensjonatu "Litworówka" w Po-roninie. - Obie atrakcje przyciągną do wioski sporą liczbę gości, o których w ostatnim czasie było coraz trudniej. Dlatego ja z planów zagospodarowania Galicowej Grapy tylko się cieszę.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska