https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jesienny Przylasek Rusiecki jak małe Mazury. W przyszłości o tej porze roku możemy tam korzystać z basenów termalnych

Piotr Tymczak
Przylasek Rusiecki w jesiennej scenerii
Przylasek Rusiecki w jesiennej scenerii Anna Kaczmarz
Przylasek Rusiecki popularny jest szczególnie latem, kiedy wielu mieszkańców przybywa tam na miejskie kąpielisko. W tym zakątku Krakowa pięknie jest też w listopadzie. Warto się tam wybrać na spacer w słoneczne dni, by zobaczyć przyrodę w jesiennych barwach. Być może w przyszłości powstaną tam baseny termalne i będzie można się poczuć jak kompleksach termalnych w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej czy Bukowinie.

Kąpielisko w Przylasku Rusieckim w Dzielnicy XVIII Nowa Huta jest wymieniane wśród najpiękniej położonych tego typu kompleksów rekreacyjnych w Krakowie. Ten zakątek nazywany jest krakowskimi Malediwami. W listopadowe słonecznie dni można się przekonać, że pięknie jest tam także jesienią.

Na plażę przywieziono 7 tysięcy ton piasku

Teren Przylasku Rusieckiego to ponad 200 hektarów ziemi i 14 zbiorników wodnych. Zbiornik wodny nr 1 został przeznaczony do rekreacji na świeżym powietrzu.

Obszar w Przylasku Rusieckim, jaki został zagospodarowany przez miasto, to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku.

Atrakcjami są tam też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Powstały też dwa nowe budynki – zaplecze sanitarne z przebieralnią oraz magazyn z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi. Ich elewacje wykorzystano do nasadzenia tam zieleni wertykalnej.

Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim to pierwszy element Centrum Rekreacji i Wypoczynku. Kolejnymi etapami jego realizacji są park rzeczny obejmujący pozostałe 13 zbiorników, Park Edukacyjny „Branice”, którego ważnym elementem będzie skansen drewnianego budownictwa z Krakowa i jego okolic oraz centrum geotermalne.

W planie baseny termalne

Prawie dwa kilometry głębokości będzie miał odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim, który wykona jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach poszukiwania wód geotermalnych w Krakowie. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planuje się, że Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz elementy planowanego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym skansen dziedzictwa kulturalnego Krakowa, mogą być naturalnymi odbiorcami ciepła geotermalnego, a w razie potwierdzenia przewidywanych parametrów hydrochemicznych wód termalnych, mogą być również wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.

Powstaje nowy przystanek kolejowy

Przy ul. Rzepakowej trwa natomiast budowa nowego przystanku kolejowego Przylasek Rusiecki. Perony zlokalizowane obok popularnego kąpieliska w lecie będą służyć amatorom letniego wypoczynku, a przez cały roku okolicznym mieszkańcom, w szybkim dojeździe do centrum Krakowa. Plan jest taki, by prace budowlane zakończyły się jeszcze w tym roku.

WASZ TEMAT. Tajemnicze wybrzuszenia na ważnej ulicy w Krakowie. Droga jak pumptruck!

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska