Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na likwidację spółki Kraków 5020 jeszcze poczekamy. Wicewojewoda zaskarżył uchwałę radnych do WSA

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Sprawa likwidacji spółki Kraków5020 trafiła do sądu. Uchwałę radnych do WSA zaskarżył wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. To oznacza odroczenie w czasie jej likwidacji.

Przypomnijmy, że z końcem kwietnia br. radni miejscy przegłosowali dwie uchwały, dotyczące likwidacji gminnej spółki Kraków 5020, która zajmuje się m.in. zarządzaniem Centrum Kongresowym ICE. Głównie zasłynęła jednak stworzeniem drugiej miejskiej telewizji, której działalność kosztowała miliony złotych. Radni krytykowali, że Play Kraków News (obecnie Hello Kraków) ma słabą oglądalność.

Pierwotnie telewizja miała pokazywać, jak krakowianie pomagają uchodźcom z Ukrainy, ale z czasem stała się kolejnym kanałem informacyjnym władz Krakowa.

Postepowanie w tej sprawie wszczął ówczesny wojewoda małopolski Łukasz Kmita (wybrany na posła na Sejm RP, w dniu 15 października br.), które miało dać odpowiedź na pytanie, czy radni mogli podjąć uchwały. Ostatecznie Łukasz Kmita nie zdecydował o ich unieważnieniu.

Prezydent Jacek Majchrowski chcąc wybrnąć z tej sytuacji postanowił połączyć Kraków 5020 z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa. "Połączenie struktur dwóch jednoosobowych spółek miejskich przyniesie szereg korzyści, w tym ograniczenie kosztów związanych z długotrwałym i kosztownym procesem likwidacji. Umożliwi ograniczenie kosztów społecznych i co najważniejsze da efekt synergii związany z dotychczasowym profilem i doświadczeniem obydwu spółek. Ponadto wprost realizuje zalecenia zawarte w raporcie cząstkowym Doraźnej Komisji Rady Miasta Krakowa oraz rekomendacje powołanego przez Prezydenta Miasta Krakowa zespołu zadaniowego" - czytamy w komunikacie władz miasta z września br.

Do finalizacji ma dojść za kilka miesięcy, Hello Kraków ma zaś zostać zlikwidowane do końca listopada br.

MUW odsyła uchwałę radnych do WSA

Tymczasem, jak poinformował w poniedziałek 27 listopada, II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński w Radiu Kraków, uchwała dotycząca likwidacji spółki właśnie trafiła ponownie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. We wrześniu br. tenże sąd oddalił bowiem skargę spółki Kraków 5020. Aktualnie sprawą ma się zajmować NSA.

-Według wojewody nieuprawnione są działania, które skutkują podejmowaniem uchwał w sprawach dotyczących gospodarowania mieniem gminnym. To kompetencja prezydenta Krakowa. Tam się nie uwzględnia akceptacji prezydenta. Poza tym nasze służby prawne dostrzegły niedopuszczalne podejmowanie uchwały, gdzie następuje rozwiązanie podmiotu realizującego zadania publiczne bez wskazania dalszego sposobu realizowania tego zadania. To główne zarzuty. W zeszłą środę zostało to zaskarżone do WSA. Teraz sąd ma 30 dni na rozpatrzenie skargi - poinformował w Radiu Kraków, wicewojewoda.

Potwierdził też, że w skardze zawarta została prośba, żeby na czas jej rozpatrywania, "wstrzymać wykonalność uchwały".

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska