https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na małopolskich uczelniach kształciło się ponad 148 tys. studentów. Najwięcej na UJ i AGH w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Aneta Zurek / Polska Press
Małopolskie uczelnie w roku akademickim 2023/2024 zanotowały wzrost liczby studentów. Uczelnie wyższe wybrało aż 148,4 tys. osób. Najwięcej, bo aż 130,4 tys. studiujących wybrało Kraków, w tym Uniwersytet Jagielloński i Akademię Górniczo-Hutniczą. Adepci wybierali najczęściej kierunki zaliczane do grupy biznes, administracja, prawo i technika, przemysł oraz budownictwo.

Dane dotyczące studiowania w Małopolsce opublikował kilka dni temu Urząd Statystyczny w Krakowie. Według opracowania, trwający rok akademicki 2023/2024 w porównaniu do roku poprzedzającego, zanotował wzrost liczby studentów o 2,4 procent.

W 26 uczelniach mających siedzibę na terenie województwa małopolskiego kształciło się 148,4 tys. studentów (łącznie z cudzoziemcami). Kobiety stanowiły 59,2 proc. wszystkich osób studiujących. W 13 uczelniach o profilu akademickim studiowało 122,2 tys. osób, a w 13 uczelniach o profilu zawodowym - 26,2 tys. Na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia i magisterskich jednolitych naukę podjęło 43,1 tys. osób. Wśród wszystkich studentów 78,9 proc. stanowiły osoby w wieku od 19 do 24 lat (117,1 tys.). Ich udział w liczbie mieszkańców województwa należących do tej grupy wieku wyniósł 57 proc.

Najwięcej studentów uczy się w Krakowie

Najwięcej studiujących wybierało Kraków (130,4 tys. osób, w tym 8,5 tys. cudzoziemców). Studenci kształcili się także w Nowym Sączu (10,3 tys. osób), Tarnowie (4,2 tys.), Oświęcimiu (1,7 tys.), Nowym Targu (1,5 tys.), Suchej Beskidzkiej (0,4 tys.).

W ogólnej liczbie studentów zdecydowaną większość stanowiły osoby studiujące w uczelniach publicznych – 117,7 tys. (79,3 proc.) - większość z nich na studiach stacjonarnych (82,6 proc.).

Wśród uczelni publicznych najwięcej studentów uczyło się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie - 33,5 tys. osób, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - 18 tys. osób, czy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - 17,2 tys. osób. Wśród uczelni niepublicznych prym wiodła Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która zgromadziła 84,4 tys. osób, zaraz za nią Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu – 7,3 tys. osób i Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie – 3,3 tys. osób.

Prym wiedzie biznes, prawo i budownictwo

Według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, wśród wszystkich studiujących najwięcej było osób kształcących się w ramach kierunków studiów zaliczonych do grupy: biznes, administracja i prawo – 29,6 tys. (20 proc.). Popularne były także kierunki z grup: technika, przemysł i budownictwo – 25,4 tys. (17,1 proc.), nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja – 25,4 tys. (17,1 proc.) oraz nauki humanistyczne i sztuka – 18,6 tys. (12,5 proc.).

Trzy najczęściej wybierane wydziały w ramach studiów na pełnym cyklu kształcenia na AGH w Krakowie to: Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Wydział Zarządzania.

-W roku 2023 odnotowano wzrost ogółu liczby studentów na pełnym cyklu kształcenia w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą liczbę studentów cudzoziemców w ramach studiów na pełnym cyklu kształcenia stanowią obywatele Ukrainy, Białorusi, Mongolii, Mjanmy, Turcji, Japonii, Rosji, Indii, Algierii, Egiptu, Pakistanu oraz Albanii – tłumaczy nam Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH w Krakowie

Nie inaczej sprawa ma się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Adam Koprowski, rzecznik UJ zaznacza, że aktualna liczba studiujących I i II stopień oraz jednolite studia magisterskie wynosi nawet 38,3 tys. osób, z czego ponad 6 tys. to obcokrajowcy. Wśród cudzoziemców dominują obywatele Ukrainy w liczbie 1,9 tys., następnie Białorusi 498 osób i Norwegii w liczbie 433 osób.

-Wśród pięciu najczęściej wybieranych wydziałów na UJ są natomiast Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej gdzie studiuje 7,4 tys. osób, następnie Wydział Prawa i Administracji, na który uczęszcza 4,4 tys. studentów, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych gromadzi 4 tys. osób,Wydział Filologiczny - 3,6 tys. studentów, a Wydział Lekarski aż 2,9 tys. – zaznacza Adam Koprowski

Nowych studentów nie zabraknie

I wszystko wskazuje, że w roku akademickim 2024/2025 nie będzie wcale gorzej. W tym roku najstarsza polska uczelnia przygotowała dla kandydatów na stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach. Ostateczna łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze to 29,2 tys.

Lista studiów, które cieszą się największą popularnością wśród kandydatów, pozostaje niemal niezmienna od lat. W tegorocznym naborze jedyną zmianą jest zajęcie 5. miejsca na liście przez fizjoterapię; w ubiegłym roku na tym miejscu plasowała się filologia angielska.

-Studia z największą liczbą zgłoszeń to m.in. psychologia (Wydział Filozoficzny), tutaj liczba zgłoszeń wyniosła 1,6 tys. osób (limit 140), wciąż popularne jest prawo, w tym wypadku liczba zgłoszeń osiągnęła 1,5 tys. (limit 350), znów psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – liczba zgłoszeń 1,3 tys. (limit 220). Popularnością niezmiennie cieszy się wciąż kierunek lekarski – liczba zgłoszeń wynosi ponad 1 tys. (limit 240) i fizjoterapia, gdzie liczba zgłoszeń to aż 995 osób podczas gdy limit wynosi 100. – dodaje rzecznik UJ

Absolwenci

Według opracowania Urzędu Statystycznego w Krakowie w 2023 r. dyplom ukończenia studiów wyższych na małopolskich uczelniach uzyskało 35,9 tys. osób, z których 72,3 proc. kształciło się w systemie stacjonarnym. Studia pierwszego stopnia ukończyło 19,3 tys. osób (53,6 proc. ogólnej liczby absolwentów). Tytuł licencjata uzyskało 12,4 tys. absolwentów, a inżyniera – 6,9 tys.

Dyplom potwierdzający ukończenie studiów magisterskich otrzymało 16,7 tys. osób (46,4 proc. absolwentów), wśród których większość stanowili absolwenci studiów drugiego stopnia – 13,6 tys. osób (81,5 proc.). W 2023 r. studia wyższe ukończyło prawie 36 tys. osób – przy czym 53,6 proc. studia pierwszego stopnia. Studia na kierunkach należących do grupy Technika, przemysł i budownictwo ukończyło 7,6 tys. osób (21,1 proc. wszystkich absolwentów), Biznes, administracja i prawo – 7,3 tys. (20,3 proc.), Nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja – 4,7 tys. (13,2 proc.), a Nauki humanistyczne i sztuka – 4,0 tys. (11 proc.).

Dane pochodzą z raportu Urzędu Statystycznego w Krakowie, "Szkolnictwo wyższe w województwie małopolskim w roku akademickim 2023/2024". Informacje przedstawione w opracowaniu dotyczą uczelni, które w 2024 r. złożyły sprawozdania w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska