Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Polach Półchłopka rośnie "Galeria Wieliczka"

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać Centrum Handlu Zdrowia i Usług „Galeria Wieliczka”. Jej otwarcie jest zapowiadane w 2020 roku
Tak ma wyglądać Centrum Handlu Zdrowia i Usług „Galeria Wieliczka”. Jej otwarcie jest zapowiadane w 2020 roku materiały prasowe
Inwestorzy zapowiadają, że handlowo-usługowy obiekt na Polach Półchłopka w Wieliczce zostanie otwarty za dwa lata. Część wielickich przedsiębiorców stara się wstrzymać budowę galerii. Miasto pokazuje dokumenty, gwarantujące zabezpieczenie interesów gminy

Pozwolenie na budowę na Polach Półchłopka galerii handlowo-usługowej oraz pawilonu handlowego, wielickie starostwo wydało w listopadzie 2016 roku. Latem roku ubiegłego na atrakcyjnym terenie na granicy Wieliczki i Krakowa rozpoczęto pierwsze prace związane z budową nowych obiektów. W ostatnich dniach pojawiła się strona internetowa „Galerii Wieliczka”, na której zaprezentowano kompleks i poinformowano, że wkrótce zostanie on otwarty.

Zdaniem inwestora

- Otwarcie galerii jest planowane w pierwszym lub drugim kwartale 2020 roku. Ten termin jest jeszcze „płynny”, bo dużo zależy od tempa komercjalizacji obiektu - mówi Rafał Szymański, pełnomocnik inwestora, menedżer projektu Centrum Handlu Zdrowia i Usług „Galeria Wieliczka.

W nowym obiekcie będą w sumie 42 tys. mkw. powierzchni handlowo--usługowej oraz rekreacyjnej. Dla handlu i usług przewidziano 88 lokali. Planowane są tam m.in. market spożywczy (ok. 2 tys. mkw.), Leroy Merlin (10 tys. mkw.), sklepy z branży drogeryjnej (1300 mkw.). W kompleksie ma być także klinika medyczna (ok. 30 gabinetów, z niezależnym wejściem, windą i apteką) oraz strefa relax-fitness (ok. 3 tys. mkw.).

Inwestorzy „Galerii Wieliczka” muszą wybudować także drogę dojazdową do niej, m.in. wiadukt nad drogą krajową 94 (w rejonie skrzyżowania z ul. Ochota). Bez tego nie ma mowy o otwarciu nowych obiektów. Procedury związane z wydaniem zezwolenia na realizację tej drogowej inwestycji trwają w wielickim starostwie od lipca 2017 roku. Konieczne okazały się m.in. starania inwestora galerii w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wydanie tzw. odstępstwa od projektu (chodziło o zbyt małą odległość pomiędzy skrzyżowaniami po wybudowaniu estakady).

Rafał Szymański zapewnia, że te procedury zmierzają już do finału i dokumentacja dla uzyskania zrid-u będzie niebawem kompletna. - W 2020 roku otworzymy galerię wraz z całą drogową infrastrukturą - zapowiada.

Zdaniem przedsiębiorców

Wielicka Izba Gospodarcza protestuje przeciwko inwestycji na Polach Półchłopka od jesieni 2016 roku. Kierowane w tej sprawie protesty m.in. do wojewody oraz prokuratury (oskarżające burmistrza Wieliczki o przekroczenia uprawnień; sprawa została umorzona) nie przyniosły efektu.

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że powstanie dużego kompleksu handlowego na granicy Wieliczki i Krakowa będzie równoznaczne z upadkiem wielu miejscowych, rodzinnych firm i sklepów, wciąż nie składają broni.

Prezes WIG Bogdan Śmigielski mówi, że postępowanie prokuratury „w sprawie burmistrza zostało wznowione” i ma toczyć się teraz dwutorowo: o nienaliczanie w latach 2008-2009 kar umownych wieczystym dzierżawcom Pól Półchłopka oraz „ufundowania przez gminę prywatnemu inwestorowi dokumentacji dla budowy dróg dojazdowych do galerii” (gmina występowała w tej procedurze jako tzw. inwestor zastępczy, bo prywatna firma nie może strać się o inwestycje na drogach publicznych).

- Teraz trwają czynności procesowe. Więcej o obu sprawach będzie wiadomo po 8 marca - twierdzi Bogdan Śmigielski.

Zdaniem miasta

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że „każdemu wolno odwołać się od decyzji sądu czy prokuratury”. - Tylko WIG chyba nie wie, że są dokumenty poświadczające, że w tej sprawie interes gminy został zabezpieczony najlepiej, jak było to możliwe. To twarde dowody, w świetle których zarzuty WIG są absurdalne - mówi Artur Kozioł.

Burmistrz Wieliczki przesłał nam wczoraj: * przedwstępny akt notarialny z 16 grudnia 2016 roku, w którym dzierżawcy Pól Półchłopka gwarantują wpłatę na rachunek gminy 2 mln 970 tys. zł z tytułu zabezpieczenia jej interesów jako inwestora zastępczego, * akt notarialny w tej samej sprawie i z tą samą kwotą zawarty 22 czerwca 2017 roku, * potwierdzenie wpłaty 2 mln 970 tys. zł na rachunek gminy z 31 lipca 2017 roku.

Wielickie Pola Półchłopka to synonim awantury

Mające 16 hektarów Pola Półchłopka, to atrakcyjny komercyjnie teren wzdłuż drogi 94. Jednak ta nazwa w Wieliczce kojarzy się źle. Zaczęło się w 1998 r. od kuriozalnej umowy zawartej przez ówczesnego burmistrza z prywatnym przedsiębiorcą, na mocy której gmina użyczyła „Pola” w wieczystą dzierżawę (na 99 lat). Dzierżawca miał wybudować tam m.in. obiekty handlowe i szpital. Nic z tego nie wyszło, tak samo jak z sądowej batalii o odzyskanie tego terenu przez gminę. „Galeria Wieliczka” to trzecie podejście do wybudowania tam dużych obiektów handlowych. Projekty z lat 2004-2005 oraz z 2008 r. skończyły się fiaskiem po protestach wielickich kupców.

- Pola Półchłopka to sprawa tak skomplikowana i drażliwa, że jeszcze w 2007 roku jej prowadzenie powierzyliśmy kancelariom prawniczym, by była gwarancja, że wszystko jest tam tak, jak powinno - zaznacza burmistrz Artur Kozioł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Polach Półchłopka rośnie "Galeria Wieliczka" - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska