https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa galeria handlowa w centrum Krynicy-Zdroju od lat stoi pusta. Czy w końcu uda się ją otworzyć?

Klaudia Kulak
Do otwarcia galerii konieczna jest przebudowa układu komuniikacyjnego
Do otwarcia galerii konieczna jest przebudowa układu komuniikacyjnego Damian Radziak
Kiedyś było tam słynne kino Jaworzyna. Od jego wyburzenia minęło już prawie dziesięć lat, a w tym czasie w jego miejsce wybudowano centrum handlowo - usługowe, które od jakiegoś czasu stoi puste. Problemem jest układ komunikacyjny. W tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.

Galeria w Krynicy-Zdroju. Są dobre wieści

Prace związane z budową galerii handlowej w Krynicy-Zdroju już jakiś czas temu zostały zakończone. Budynek, który powstał w miejscu dawnego kina Jaworzyna wygląda okazale, ale nadal pozostaje martwy.

Dlaczego? Na przeszkodzie stoi organizacja ruchu w jej okolicy. Chodzi o krzyżowanie ulic: Piłsudskiego, Podgórnej i Dąbrowskiego.

- Problem polega na rozwiązaniu drogowym, czyli połączeniem z drogą wojewódzką. Ono pozostaje nadal w fazie koncepcji - poinformował nas w 2024 roku Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Teraz pojawiło się światełko w tunelu w tej sprawie. - Wiem, że inwestor ma w planie rozpocząć wkrótce prace związane z budowaniem zjazdów z ulicy Podgórnej. Wspólnie z zarządem dróg od dwóch lat dogrywana jest koncepcja przebudowy skrzyżowania - mówi nam Ryba.

Jak podkreśla, miało to być skrzyżowanie w ruchu okrężnym. Do inwestora przesłano jednak sporo uwag odnośnie jego wyglądu. - Nie chcąc przedłużać postępowania udzieliłem ponownych zgód inwestorowi na wykonanie zjazdów. Wiem, że inwestor działa w temacie i prace wejdą wkrótce w teren - informuje burmistrz uzdrowiska.

Zaznacza, że nie posiada wiedzy co do terminu otwarcia galerii, ale podkreśla, że wszystkim zależy na uruchomieniu obiektu, który od kilku lat pozostaje placem budowy zlokalizowanym w samym centrum uzdrowiska.

- Nie chcemy, żeby Krynicę sparaliżowały korki, ale jednocześnie zależy nam na otwarciu tego miejsca - podsumowuje Ryba.

Aby mogła powstać galeria, wyburzono słynne kino

Przypomnijmy, że przed laty atrakcyjna działka przy ul. Piłsudskiego w centrum Krynicy-Zdroju została sprzedana prywatnemu inwestorowi. Były obietnice, że powstanie tam bardzo potrzebne miastu centrum kongresowo-rozrywkowe, a dodatkowo przybędzie w mieście miejsc parkingowych.

Działka o powierzchni 98 arów sprzedana zastała wtedy za kwotę 6 mln 600 tys. zł. Transakcja została sfinalizowana jeszcze za rządów Dariusza Reśki, poprzedniego burmistrza Krynicy-Zdroju.

Teren został sprzedany wraz ze znajdującym się na działce słynnym Kinem Jaworzyna. W czasach komunizmu było to ważne miejsce na mapie uzdrowiska, w którym spotykali się kuracjusze i zakochani.

Kino w latach 90. popadło jednak w ruinę i zostało zamknięte. Mówi się, że to między innymi dlatego władze miasta zdecydowały się wtedy na sprzedaż zrujnowanego budynku. Prywatny inwestor chciał wybudować tam obiekt handlowo-usługowy.

Po dwóch latach od sprzedaży kino Jaworzyna zostało rozebrane. Później pojawiły się fundamenty, a 2018 roku przedstawiono wizualizację budynku. Według projektu miała się w nim mieścić m.in. sala konferencyjna na 1000 miejsc, a także mały hotel oraz część komercyjna i gastronomiczna.

Plany jednak się zmieniły i w tym miejscu powstało centrum rozrywkowo-handlowe, które na zlecenie prywatnego inwestora wybudowała firma Remar z Gołkowic Górnych. W obiekcie, który zastąpił dawne Kino Jaworzyna ma być około 20 punktów handlowo-usługowych i 150 miejsc parkingowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska