Galeria w Krynicy-Zdroju. Są dobre wieści
Prace związane z budową galerii handlowej w Krynicy-Zdroju już jakiś czas temu zostały zakończone. Budynek, który powstał w miejscu dawnego kina Jaworzyna wygląda okazale, ale nadal pozostaje martwy.
Dlaczego? Na przeszkodzie stoi organizacja ruchu w jej okolicy. Chodzi o krzyżowanie ulic: Piłsudskiego, Podgórnej i Dąbrowskiego.
- Problem polega na rozwiązaniu drogowym, czyli połączeniem z drogą wojewódzką. Ono pozostaje nadal w fazie koncepcji - poinformował nas w 2024 roku Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.
Teraz pojawiło się światełko w tunelu w tej sprawie. - Wiem, że inwestor ma w planie rozpocząć wkrótce prace związane z budowaniem zjazdów z ulicy Podgórnej. Wspólnie z zarządem dróg od dwóch lat dogrywana jest koncepcja przebudowy skrzyżowania - mówi nam Ryba.
Jak podkreśla, miało to być skrzyżowanie w ruchu okrężnym. Do inwestora przesłano jednak sporo uwag odnośnie jego wyglądu. - Nie chcąc przedłużać postępowania udzieliłem ponownych zgód inwestorowi na wykonanie zjazdów. Wiem, że inwestor działa w temacie i prace wejdą wkrótce w teren - informuje burmistrz uzdrowiska.
Zaznacza, że nie posiada wiedzy co do terminu otwarcia galerii, ale podkreśla, że wszystkim zależy na uruchomieniu obiektu, który od kilku lat pozostaje placem budowy zlokalizowanym w samym centrum uzdrowiska.
- Nie chcemy, żeby Krynicę sparaliżowały korki, ale jednocześnie zależy nam na otwarciu tego miejsca - podsumowuje Ryba.
Aby mogła powstać galeria, wyburzono słynne kino
Przypomnijmy, że przed laty atrakcyjna działka przy ul. Piłsudskiego w centrum Krynicy-Zdroju została sprzedana prywatnemu inwestorowi. Były obietnice, że powstanie tam bardzo potrzebne miastu centrum kongresowo-rozrywkowe, a dodatkowo przybędzie w mieście miejsc parkingowych.
Działka o powierzchni 98 arów sprzedana zastała wtedy za kwotę 6 mln 600 tys. zł. Transakcja została sfinalizowana jeszcze za rządów Dariusza Reśki, poprzedniego burmistrza Krynicy-Zdroju.
Teren został sprzedany wraz ze znajdującym się na działce słynnym Kinem Jaworzyna. W czasach komunizmu było to ważne miejsce na mapie uzdrowiska, w którym spotykali się kuracjusze i zakochani.
Kino w latach 90. popadło jednak w ruinę i zostało zamknięte. Mówi się, że to między innymi dlatego władze miasta zdecydowały się wtedy na sprzedaż zrujnowanego budynku. Prywatny inwestor chciał wybudować tam obiekt handlowo-usługowy.
Po dwóch latach od sprzedaży kino Jaworzyna zostało rozebrane. Później pojawiły się fundamenty, a 2018 roku przedstawiono wizualizację budynku. Według projektu miała się w nim mieścić m.in. sala konferencyjna na 1000 miejsc, a także mały hotel oraz część komercyjna i gastronomiczna.
Plany jednak się zmieniły i w tym miejscu powstało centrum rozrywkowo-handlowe, które na zlecenie prywatnego inwestora wybudowała firma Remar z Gołkowic Górnych. W obiekcie, który zastąpił dawne Kino Jaworzyna ma być około 20 punktów handlowo-usługowych i 150 miejsc parkingowych.
