Spis treści
Mieszkań na wynajem w Polsce wciąż brakuje. Według danych z raportu Rentier.io i Expandera wynika, że w październiku aktywnych było ok. 30 tys. ofert najmu. To o 3 tys. mniej w porównaniu do października 2021 r. Jednocześnie, łatwo zauważyć, że wolne lokale to zaledwie niewielki wycinek z zasobu 1,2-1,4 milionów nieruchomości do wynajęcia w skali kraju. Deficyt ten uwidocznił się po wybuchu wojny za wschodnią granicą, a nasilił go powrót studentów w październiku.
Oczekiwania cenowe właścicieli rosną, ale czy to jest dobry moment na znaczne podwyżki cen najmu?
Rzeczywiście, popyt połączony z niedostatkiem wolnych lokali szybko wyzwolił na rynku wzrosty czynszów. W III kwartale 2022 r. ceny najmu znów skokowo wzrosły.
- Od miesięcy obserwujemy w Polsce rynek wynajmującego. Stały popyt na mieszkania i ochłodzenie w branży deweloperskiej poskutkowały ogólnopolskim „polowaniem” na lokale, szczególnie w dużych miastach. W swoich ostatnich danych Expander.pl wylicza, że w Gdańsku i Gdyni stawki czynszu w okresie od stycznia do maja br. poszybowały nawet o 28%! Jak łatwo sobie wyobrazić, że nie każdego najemcę stać na taki koszt – komentuje Piotr Kula, manager ds. rozwoju rynkowego w Rendin Polska.
Analityk radzi: nie podnośmy czynszu pochopnie
W Polsce kwestia podnoszenia cen w trakcie trwania umowy uregulowana jest prawnie. Właściciel co prawda może zwiększyć czynsz co pół roku, jednak każdą podwyżkę przekraczającą średnioroczny wskaźnik inflacji musi umotywować. I chociaż wzrosty kosztów mediów i życia kuszą, by wynajmować coraz drożej, eksperci apelują o rozwagę.
- Społeczeństwo coraz mocniej zaciska pasa, a zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o ponad połowę3 w ciągu ostatnich miesięcy. Nie warto teraz mocno podnosić czynszów: ryzykujemy zerwaniem umowy i utratą dochodu na miesiąc czy dwa, zanim znajdziemy kolejnego lokatora. Co gorsza, nawet zdeterminowany najemca może przy rosnących kosztach utrzymania popaść w długi, które skończą się jego niewypłacalnością – przestrzega Piotr Kula.
TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!
- Każdy dostanie 1300 zł co miesiąc bez warunków. Od kiedy i jak długo w Polsce?
- Zakaz płacenia gotówką odroczony? Nowy limit jednak nie wejdzie w życie?
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
- PIT za 2022 rok: 7 pułapek, których warto uniknąć, by korzystnie się rozliczyć
- Tanieją masło i śmietana. To już koniec drożyzny w sklepach? Wyjaśniamy
- Zmiana prawa: będzie można więcej zarobić z własnej działalności bez składek ZUS
Warto pamiętać, że obecna ustawa o ochronie praw lokatorów w wypadku niewypłacalności najemcy nakłada m.in. obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego dla lokatora w przypadku jego eksmisji. Co więcej, nie można jej dokonać w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).
Co analitycy proponują właścicielom mieszkań zamiast wyższych opłat
W dłuższej perspektywie najbardziej opłacalny jest pewny najemca, który terminowo opłaca czynsz i nie niszczy lokalu, dzięki czemu relacja oparta jest na zaufaniu.
TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!
- Czas wolny jako benefit oferowany przez pracodawcę? I tak będziemy pracować krócej
- Segregacja śmieci: imienne kodowanie worków i surowe kary są nieuchronne?
- Nowe prawo ma ułatwić pracownikom łączenie pracy z życiem rodzinnym. Czyim kosztem?
- Pozostajemy tradycjonalistami i życzenia świąteczne chcemy składać osobiście
Pierwszym krokiem jest znalezienie solidnego, wypłacalnego najemcy o uregulowanym statusie kredytowym. Weryfikacji danych przyszłego lokatora w bazie Biura Informacji Kredytowej można dokonać samemu, choć prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy. O znaczeniu weryfikacji świadczy fakt, że np. w przypadku firmy Rendin w takim procesie przed zawarciem umowy odrzuca się średnio ⅓ potencjalnych lokatorów.
– Kolejnym ważnym krokiem jest zawarcie korzystnej, bezpiecznej umowy – dziś również to możemy zrobić w całości online. Przy czym warto wykorzystywać najem okazjonalny, który daje wynajmującemu ważną zaletę: lokator musi w niej wskazać miejsce ewentualnej eksmisji. Dzięki temu nie musimy sami poszukiwać mieszkania socjalnego w gminie ani oczekiwać na jego dostępność dodaje ekspert.
Jak podkreśla Piotr Kula, u progu 2023 roku jasne zasady i transparentność w wynajmie to podstawa. Choć warunki na rynku zachęcają do podwyżek, a ceny życia nad Wisłą szaleją, warto stosować dalekowzroczną strategię, która zabezpieczy interesy na dłużej.
