To już 50. sezon akcji, który rozpoczął się w listopadzie i potrwa do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem.
Do tej pory odbyło się już wiele ciekawych spotkań w ramach akcji PTTK „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. odwiedzić synagogi na Kazimierzu, kościół Mariacki, Muzeum Katedralne na Wawelu, Muzeum Geologiczne PAN, Krzysztofory, Fabrykę Schindlera, Kamienicę Szołayskich, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego czy Collegium Maius, wybrać się na Skałkę i na spacer doliną Rudawy, posłuchać ciekawostek na temat secesji w Krakowie, historii Garbarów czy dziejów krakowskiego Rynku, pospacerować szlakiem Heleny Modrzejewskiej i Tadeusza Kościuszki, pooglądać krakowskie zegary i fontanny, a także poznać tajemnice ulic Mikołajskiej, Kopernika i Szlak.
W ten weekend spotkania PTTK również zapowiadają się ciekawie, więc warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w nich udział. W sobotę 12 marca zaplanowano następujące spacery: „Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach” (obowiązują miejscówki, do odbioru wcześniej w PTTK), „»Stara« Nowa Huta” (zbiórka na placu Centralnym, godz. 9), „Krakowskie kluby sportowe – KS Dąbski” (zbiórka na pętli tramwajowej Dąbie, godz. 10) oraz „Uniwersytet Rolniczy: Muzeum Gleb i szklarnie badawczo-dydatktyczne” (obowiązują miejscówki).
W niedzielę 13 marca odbędą się natomiast spacery: „Kraków w czasie II wojny światowej” (zbiórka: Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15, godz. 9), „Muzeum Fotografii: MuFo STRZELNICA” (obowiązują miejscówki) i „Zamek Żupny w Wieliczce: wystawa »Podróż w przeszłość Wieliczki«” (miejscówki).
Prócz tego w niedzielę przewidziany jest wykład dr. hab. Jarosława Adamowicza pt. „Ołtarz Wita Stwosza. Efekt zakończonych prac badawczych i konserwatorskich prowadzonych w latach 2015–2021” – dla osób zdobywających odznakę „z Pawim Piórem” (sala konferencyjna PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b, godz. 10.30, obowiązują wcześniejsze zapisy; wykłady są również transmitowane na żywo na YouTube).
Przypominamy, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszyscy uczestnicy prelekcji i spacerów PTTK są zobowiązani do przestrzegania aktualnych zaleceń władz i służb sanitarnych. A w razie wystąpienia objawów przeziębienia – lepiej zostać w domu.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
