https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie upamiętniono 83 rocznicę represyjnej akcji gestapo Sonderaktion Krakau

Ewa Wacławowicz
PAP
Opracowanie:
Janusz Ślęzak / IPN Kraków
W poniedziałek, 7 listopada, na UJ upamiętniono 83. rocznicę represyjnej akcji gestapo Sonderaktion Krakau skierowanej przeciwko krakowskim uczonym. 6 listopada 1939 r. Niemcy aresztowali 183 pracowników naukowych UJ, Akademii Górniczej i Akademii Handlowej. Większość zatrzymanych trafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau.

- Nie wyobrażam sobie, w szczególności po wydarzeniach, które rozpoczęły się 24 lutego w związku z agresją Rosji na Ukrainę, żeby nie przywoływać tamtego wydarzenia z 1939 roku, żeby pokazać, że historia ma wymiar także tragiczny w dniach dzisiejszych. To, o czym wiemy, jeśli chodzi o wydarzenia 1939 roku, to jest pewien rodzaj mądrości historycznej, którą powinniśmy przypominać kolejnym pokoleniom - zwrócił się do zgromadzonych w auli Collegium Novum rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel.

Akademicki Dzień Pamięci odbył się w poniedziałek w związku z 83. rocznicą przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. przez gestapo podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.

- Pamięć o tych strasznych wydarzeniach nie może być partykularna, wybiórcza i nie należy do żadnej jednej określonej opcji ideologicznej, światopoglądowej czy politycznej, albo może lepiej powiedzieć: należy do wszystkich. Pamięć o akcji przeciw profesorom uniwersyteckim stanowi część wspólnej pamięci społeczności akademickiej i wspólnej pamięci społeczeństwa polskiego ponad historycznymi i współczesnymi podziałami - powiedział dr Paweł Sękowski, który wygłosił wykład "Aktion gegen Universitäts-Professoren i jej następstwa jako część wspólnej pamięci społeczności akademickiej, ponad historycznymi i współczesnymi podziałami".

Społeczność Akademicka UJ wraz z pozostałymi krakowskimi uczelniami co roku upamiętnia tamte wydarzenia, obchodząc Akademicki Dzień Pamięci. Podczas uroczystości w Collegium Novum pojawiły się dzieci i wnuki aresztowanych profesorów, wzięli w niej udział także m.in. przedstawiciele lokalnych władz, rektorzy krakowskich uczelni, w tym Akademii Sztuk Teatralnej, Uniwersytetu Rolniczego, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Akademii Ignatianum, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz pracownicy naukowi.

Wcześniej złożono także kwiaty na grobach zmarłych profesorów krakowskich szkół wyższych oraz odsłonięto odnowiony dzięki inicjatywie Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ grobowiec prof. Jerzego Smoleńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Naziole to nie byli idioci i cenili naukowców, tak samo zresztą jak bandyci z za oceanu, którzy nazistowskim naukowcom zapewnili dostatnie zycie i spokojna starość. Problem z tymi mentami spolecznymi,tymi którzy noszą stopnie naukowe a sa kolaborantami LiSow(lichwarzy i spekulantów).Z tymi ,którzy tworzą klimat i WOLNE SĄDY na usługach LICHWARZY .Do nauki nie wnoszą NIC, bo LICHWA ,to nie nauka ,to zaden progres a zawsze regres, byla potępiana juz w starożytności. Ofiary lichwarzy ,tak jak Profesorowie nie giną bezpośrednio z rąk lichwarzy, tylko jako następstwo działań LiSow(lichwarzy i spekulantów)i WOLNYCH SĄDÓW. Kazda uczelnia która wypuszcza ,,prawników "trudniających sie LiSia (lichwarska i spekulancka)robota powinna mieć odbierana możliwość kształcenia i zarządzone zwrot subwencji ,bo to jakby Politechnika wypuszczala sabotazystow majacych sie przyczynić do katastrof budowlanych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska