Nabór w ramach programu Fundusz Rozwoju Dróg rozstrzygnięty! 10,2 mln złotych dla Małopolski na przejścia dla pieszych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W marcu br. odbył się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych poprzez budowę i przebudowę przejść. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na ten cel przeznaczono dodatkowe 525 mln złotych. Rządowe dofinansowanie w Małopolsce obejmie 116 przejść dla pieszych, a do gmin i powiatów trafi blisko 10,2 mln złotych.

FLESZ - Będzie mniej wypadków na drogach?

Zatwierdzono listy inwestycji samorządowych na drogach powiatowych i gminnych, które uzyskają wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2021. Na budowę, przebudowę i modernizację przejść dla pieszych przeznaczono w skali Polski 525 mln złotych, z czego 35 mln trafiło do Małopolski.

- Te inwestycje mają wspólny mianownik: bezpieczeństwo mieszkańców. Chcemy wspólnie z samorządami je poprawiać, a przejścia dla pieszych są miejscami szczególnie newralgicznymi. Dobre drogi to drogi bezpieczne, a bezpieczne drogi to bezpieczne przejścia dla pieszych – podkreślił w trakcie środowego briefingu w Olkuszu wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Jak mogliśmy się dowiedzieć w ramach marcowego naboru dofinansowano 1714 zadań (910 powiatowych i 804 gminnych). Przyznane wsparcie w łącznej kwocie 239,5 mln zł pozwoli zmodernizować blisko 2,6 tys. przejść dla pieszych.

Wartość wszystkich projektów wynosi 13,7 mln złotych. Małopolscy samorządowcy otrzymają 80% tej kwoty, czyli około 10,2 mln złotych. Realizacją objęte zostaną 84 projekty dotyczące 116 przejść dla pieszych w tym: 42 zadania powiatowe z dofinansowaniem 5,7 mln złotych, które obejmą 55 przejść dla pieszych, w tym 15 nowych oraz 40 istniejących oraz 42 zadania gminne z dofinansowaniem 4,4 mln złotych, które obejmą 61 przejść dla pieszych, w tym budowę 15 nowych oraz modernizację bądź przebudowę 46 już istniejących.

Największe dofinansowanie, jakie w ramach naboru otrzyma powiat, to 600 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na budowę aż trzech przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania drogi powiatowej nr 1700K z drogą powiatową nr 1698K w miejscowości Pewelka. Na drugim miejscu pod względem wysokości przyznanego dofinansowania (594 tysiące złotych) jest przebudowa trzech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 1069K z drogą gminną - ul. Nową w miejscowości Bukowno. Jest to jedno z trzech zadań powiatu olkuskiego, o dofinasowanie którego wnioskowali samorządowcy.

Wysokie dofinansowanie w kwocie 279 tys. złotych trafi również do Trzebini. Tam w okolicy skrzyżowania mają zostać wybudowane dwa przejścia. 260 tys. złotych trafi do powiatu krakowskiego, gdzie na przebudowę czekają dwa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu w miejscowości Rzeszotary. Wysokim dofinansowaniem w kwocie blisko 224 tys. złotych objęto również jeden z projektów z Nowego Sącza, który obejmuje cztery istniejące przejścia dla pieszych i przebudowę drogi powiatowej nr 1600K w obszarze oddziaływania skrzyżowania ulicy Paderewskiego - Tarnowska i Rybacka.

Wśród gmin zaś, prym pod względem wysokości dofinansowania wiedzie Bukowno, do którego trafi kwota w wysokości 508 tys. zł.
Środki zostaną przeznaczone na przebudowę czterech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. 1 Maja z ul. Pocztową. Na niemałe wsparcie w kwocie 320 tys. zł może liczyć również gmina Myślenice, gdzie dofinansowaniem objęta została przebudowa czterech przejść dla pieszych. Na podobne wsparcie w wysokości 319 tys. złotych może liczyć Gmina Jodłownik, która pozyskane środki przeznaczy na budowę dwóch przejść w rejonie skrzyżowania drogi gminnej nr 340173K z drogą gminną nr 340174K. Przebudowa trzech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi z ulicą Krzywą w Nowym Targu otrzymała dofinansowanie w wysokości 221 tys. złotych. Na przebudowę zaś pojedynczego przejścia dla pieszych w Jaworsku przeznaczono równe 200 tys. złotych.

Gminy oraz powiaty, które nie zdążyły złożyć wniosku o dofinansowanie w pierwszym naborze mogą to jeszcze zrobić w ramach trwającego naboru uzupełniającego. W momencie aplikowania o środki warto jednak pamiętać, że dofinansowanie nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, przy czym kwota na dofinansowanie jednego przejścia może wynieść maksymalnie 200 tys. złotych.

Małopolscy samorządowcy mogą wnioskować o wsparcie finansowe zadań z zakresu budowy nowych przejść dla pieszych, rozbudowy lub przebudowy przejść istniejących, a także wsparcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa przechodniów. Pod uwagę brane są zarówno przejścia na skrzyżowaniach, przy drogach powiatowych i gminnych, jak i przejazdach dla rowerzystów, które ciągną się przy przejściach. Inwestycja może mieć nawet 100 metrów, wliczając przy tym dojście do przejścia oraz odcinek drogi z dwóch stron. Termin na składanie wniosków mija 2 sierpnia br.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie