https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naczelny łobuz brytyjskiego rocka. Morrisey wystąpi 3 lipca w krakowskiej Tauron Arenie

Paweł Gzyl
Morrisey
Morrisey Materiały prasowe
Zdarza mu się przerwać koncert i zejść ze sceny, kiedy zirytuje go okrzyk jakiegoś fana. W Krakowie wystąpił do tej pory dwa razy i zawsze było to porywające show. Jak będzie tym razem? 3 lipca Morrisey zaśpiewa przeboje ze swojego solowego repertuaru i klasyki grupy The Smiths w krakowskiej Tauron Arenie.

Muzyczne dziedzictwo Morrisseya jest niepodważalne. Powszechnie uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci w brytyjskiej popkulturze, a także jednego z największych liryków swojego pokolenia artysta ma na koncie trzynaście solowych albumów studyjnych, szereg utworów na szczytach list przebojów oraz statuetkę Ivor Novello Award za wybitny wkład w brytyjską muzykę. Niedawno otrzymał również nagrodę Social Vanguard Award 2024 w uznaniu za jego "wybitną służbę i oddanie prawom zwierząt".

Jako wokalista The Smiths zaledwie czterema albumami na zawsze zapisał się w historii muzyki. Począwszy od debiutanckiego singla "Hand In Glove" zespołu z Manchesteru, po niezwykle owocną karierę solową Morrissey zdefiniował indie-rock i ugruntował brzmienie, które rezonuje do dziś. Bogaty katalog piosenek, który obejmuje takie hymny, jak "This Charming Man", "How Soon Is Now?", "There Is A Light That Never Goes Out", "Suedehead", "Everyday Is Like Sunday", "Irish Blood, English Heart", "First of the Gang to Die" i wiele innych czyni go jednym z najbardziej cenionych wokalistów ostatnich czterech dekad.

Jego kariera zaczęła się w 1982 roku, kiedy wraz z gitarzysta Johnnym Marrem założył grupę The Smiths. Kiedy w brytyjskiej muzyce dominowały syntezatorowe brzmienia spod znaku New Romantic, zespół z Manchesteru postawił na gitarowe granie, mocno osadzone w tradycji rocka z lat 60. I odniósł wielki sukces - wszystkie cztery jego albumy stały się bestsellerami, a stojący przy mikrofonie formacji Morrisey stał się idolem młodzieży. W Polsce nagrania The Smiths spopularyzował w latach 80. Piotr Kaczkowski, grając je regularnie w swych "trójkowych" audycjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych

W 1988 roku Morrisey rozpoczął solową karierę płytą "Viva Hate", która trafiła na pierwsze miejsce brytyjskiej listy bestsellerów. Do dziś wokalista nagrał czternaście albumów, a niebawem ma się ukazać kolejny - "Without Music the World Dies". Prezentuje na nich brzmienie zbliżone do dokonań The Smiths, asymilując wpływy innych gatunków, od soulu i bluesa, po disco i pop. Choć wielbiony jest przede wszystkim w Anglii, fanów ma na całym świecie.

Od początku kariery jest enfant terrible brytyjskiego popu. Jako zagorzały wegetarianin nie waha się publicznie obrażać ludzi jedzących mięso. W przeszłości nie raz głosił poglądy, które obrońcy politycznej poprawności uznawali za rasistowskie. Nie krył swej niechęci do Margaret Thatcher, był zwolennikiem Brexitu. Bezceremonialnie deklaruje, że jest osobą aseksualną, czyli taką, która nie jest zainteresowana kontaktami seksualnymi ani z mężczyznami, ani z kobietami.

Przedsprzedaż biletów na koncert Morriseya 3 lipca w krakowskiej Tauron Arenie rozpocznie się w czwartek 20 lutego o godzinie 12. Punkty sprzedaży: www.winiarybookings.pl, Going, Empik Bilety, Ebilet, Eventim i Ticketmaster.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Test dla fanów żużla. Rozpoznaj zawodników z polskiej ekstraligi

Test dla fanów żużla. Rozpoznaj zawodników z polskiej ekstraligi

Dawne kino Światowid zamknięte na trzy lata. Budynek czeka gruntowna modernizacja

Dawne kino Światowid zamknięte na trzy lata. Budynek czeka gruntowna modernizacja

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska