https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad kominami w Krakowie lata dron. Sprawdza, czym palą mieszkańcy

Grzegorz Skowron
krakow.pl
W Krakowie ruszyły kontrole z użyciem drona, który sprawdza przestrzeganie zakazu spalania węgla i drewna w urządzeniach grzewczych. Jeśli okaże się, że z komina wydobywają się ponadnormatywne zanieczyszczenia, od razu podejmowana jest interwencja. Kontrole z użyciem drona potrwają do 10 grudnia.

WIDEO: Trzy Szybkie

Kontrole i badania prowadzi zespół składający się z operatora drona, pracownika wydziału ds. jakości powietrza i strażnika miejskiego. Pomiar poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 jest wykonywany natychmiastowo, a następnie zostaje przekazany do naziemnej stacji kontroli.

W przypadku wykrycia wykroczenia możliwa jest natychmiastowa interwencja i ukaranie sprawcy. Kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 do 500 zł, a nawet grzywną do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Wraz z początkiem sezonu grzewczego wzrosła liczba skarg na podejrzane dymy wydobywające się z kominów. W ramach ekointerwencji do Urzędu Marszałkowskiego napływa kilkadziesiąt skarg tygodniowo z terenu całego województwa.

Od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji w marcu 2019 roku, Małopolanie przesłali już ponad 470 próśb o interwencję, ale 150 z nich w ciągu ostatniego miesiąca, a 50 przez ostatni tydzień. Większość z nich dotyczyła spalania odpadów (366 zgłoszeń), pozostałe mówiły o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (97 zgłoszeń), sprzedaży węgla złej jakości (6 zgłoszeń), naruszeniach przepisów środowiskowych przez przedsiębiorców (7 zgłoszeń) oraz innych naruszeniach (2).

Formularz ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Urząd Marszałkowski prosi te instytucje o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ofm

Na jednego krążącego gdzieś w przestworzach drona też są sposoby. Zapasy śmieci z hostelu pali się krótkimi seriami, po parę lub paręnaście minut, dwa czy trzy razy dziennie. Proponuję czatować tym dronem w śródmieściu, na początek nad kwartałem Długa - Krowoderska - Basztowa w kierunku do Alej.

f
fu

Wczoraj normy w Krakowie przekroczone o 360% więc smog na całego chodź ludzie nie palą węglem i drewnem kiedy zrozumiecie że największe zanieczyszczenie robią samochody i firmy przetwarzające tworzywa sztuczne plastiki

G
Gość

Niestety owa EKOINTERWENCJA nie jest skuteczna - jak dana gmina nie przeprowadza kontroli wskazanego miejsca, to nic się dzieje - żadnych ponagleń, weryfikacji, tylko czekają.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska