З 1 червня змінюються правила видачі безкоштовних квитків для біженців з України. Наразі громадяни України мали змогу подорожувати потягами PKP Intercity по всій Польщі. З початку червня вони матимуть таку можливість лише на маршрутах із та до міст, розташованих на нашому східному кордоні, а саме: Хелм, Дорогуськ, Люблін, Грубешів, Перемишль, Загоже, Ярослав та Жешув.
Nowe zasady podróżowania dla uchodźców z Ukrainy od 1 czerwca w PKP Intercity
Od 1 czerwca zmienią się zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Dotychczas ukraińscy obywatele mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce.

Oprocentowanie lokat bankowych w górę. "W ciągu roku wzrosło ponad dwudziestokrotnie"
Ostatnie miesiące były dla oszczędzających pełen dobrych wiadomości. Oprocentowanie lokat bankowych idzie w górę. Tak banki walczą o oszczędności Polaków. Niektóre instytucje proponują zysk przekracza...
– Od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa – poinformowała spółka w komunikacie.
Jak otrzymać bilety na bezpłatne przejazdy PKP Intercity?
Obywatele Ukrainy nieodpłatne bilety w relacjach od wyżej wymienionych lokalizacji mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości.
Ponadto, jak dodano, darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w pociągu.
– Każdy uprawniony obywatel Ukrainy może pobrać bilet na bezpośrednie połączenia do danej destynacji, jak i na przejazd więcej niż jednym pociągiem – wyjaśniono.
Jednocześnie przypomniano, że kolejowe podróże w kierunku Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier poza terenem Polski odbywają się na zasadach przyjętych przez koleje zagraniczne.
Bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy
Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.
– Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku – przypomina przewoźnik.
Ponadto osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej (dot. mężczyzn w wieku 18–60) oprócz dokumentów wskazanych powyżej będą musiały okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność (ważne są także ukraińskie dokumenty).
Dedykowana infolinia dla obywateli Ukrainy
Cały czas działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. Dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.
