
Kielce: Kadzielnia
Kadzielnia to teren dawnego kamieniołomu. Jest to skalne wzgórze zbudowane z wapieni górnodewońskich, które porasta roślinność naskalna. Historia tutejszej geologii sięga aż 350 mln lat wstecz. Co ciekawe, na jej terenie znajduje się taras, spod którego wypływa wodospad.

Kielce: Muzeum Zabawek i Zabawy
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach powstało w 1979 roku. Jak czytamy na stronie: Kielecczyzna stała się po II wojnie światowej jednym z ważniejszych ośrodków zabawkarskich w Polsce. Uboga ludność, szczególnie z kilku wsi na północ od Kielc zajmowała się małą wytwórczością dla dzieci, traktując to zajęcie jako dodatkowe źródło dochodu. Prężnie działająca spółdzielczość tej branży w latach 70. XX w. doprowadziła do powstania w Kielcach Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich (KZSZ), który koordynował działalność ponad 80% producentów zabawek w Polsce.

Kielce: Geopark
Przy Wietrzni w Kielcach znajduje się Geopark, czyli interaktywne muzeum, przedstawiające wszystkie epoki geologiczne na Ziemi. Bez wątpienia jego największą atrakcją jest kapsuła czasu „Podróż do wnętrza ziemi” wykonana w technice 5D.

Katowice: Spodek
Spodek to jedna z najsłynniejszych w Polsce hal widowiskowo-sportowych. 9 maja 1971 r. nastąpiło jej uroczyste otwarcie, podczas którego ponad 12 000 gości mogło zobaczyć i usłyszeć zespół "Śląsk", Annę German oraz Ewę Decówną. Od tego czasu Spodek gościł setki artystów z całego świata, m.in. Stinga, Tinę Turner, Eltona Johna, Metallicę czy Iron Maiden. Organizowane są również liczne imprezy sportowe, takie jak mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn i piłce ręcznej kobiet.