Spis treści
Małopolska ma najdłuższą wieś w Polsce
A mowa tutaj o Zawoi. Zawoja swoją sławę zawdzięcza jednak nie tylko rekordową długością na skalę Polski. To co najpiękniejsze w tym miejscu to między innymi jej położenie u podnóży "Królowej Beskidu" Babiej Góry. Malownicze krajobrazy sprawiają, , że przyjeżdżający tu turyści mogą liczyć na odpoczynek na łonie natury i miło spędzony czas.
Zawoja ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji pod względem turystycznym. To także, tutaj odbywa się Zawojski Festiwal Biegowy, który przyciąga wielu fanów sportowych doznań. Przejdź do galerii i zobacz najciekawsze miejsca oraz atrakkcje Zawoi.
Dwie wsie jedna gmina
Jak podaje strona Visitmalopolska - Gminę tworzą dwie wsie: Zawoja i Skawica, położone w Beskidzie Żywieckim, w dolinie rzeki Skawicy, u północnych podnóży masywu Babiej Góry (1725 m n.p.m.) oraz pomiędzy pasmami Policy i Jałowieckim. Zawoja jest najdłuższą (około 18 km) i największą pod względem obszaru (ponad 100 km kw.) wsią w Polsce, o wybitnych walorach klimatycznych, krajobrazowych i turystycznych.
Co ciekawe, Zawoja zajmuje większy obszar niż Zakopanem, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ czy Olsztyn. W rankingu polskich miast pod względem zajmowanej powierzchni zajęłaby... 32. miejsce.
Historia najdłuższej i największej wsi w Polsce
Jak czytamy na stronie gminy - Zawoja istniała prawdopodobnie od końca XVI wieku jako część Skawicy i nosiła nazwę Skawica Górna. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1646 jako świeżo osadzone \X Zawoje. Nazwa wsi ma rodowód wołoski; pochodzi od dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój.Legenda wywodzi ją też od słowa zabój, co ma związek ze zbójnikami, a także od zawojów czyli kobiecych chustek, czy też od zawijającej się, krętej drogi.
W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. W okresie międzywojennym o rozwój letniska starała się Komisja Klimatyczna, utworzona w 1928 roku. Powstało wiele pensjonatów, w tym wille Polskiej Akademii Umiejętności, istniało muzeum regionalne, zespół folklorystyczny, a także Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Oto alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego. Niezwykły klimat i miejsca warte uwagi.
