Premier zapowiada wzmożone kontrole

- Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji. Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a na swoje ekrany wpuszczą nas nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej.
Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2022. Każdego miesiąca na ekrany kin trafi jeden spośród wybranych tytułów. W Krakowie filmy będzie można obejrzeć we wszystkich kinach studyjnych: Kino Pod Baranami, Agrafka, Kika, Paradox, Kijów, Mikro i Sfinks. W Małopolsce - w kinie Tatry w Nowym Targu, w kinie Marzenie w Tarnowie oraz w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.
Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz filmu “Zasada” Michała Bollanda. To opowieść o legendarnym polskim kierowcy, który powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie - Rajdzie Safari w Kenii. Ekipa filmowa towarzyszy Sobiesławowi Zasadzie podczas przygotowań do imprezy i w trakcie wyścigu po afrykańskich bezdrożach.
Malownicze obrazy kenijskiej przyrody przeplatają się z dynamicznymi ujęciami z wnętrza samochodu, hałaśliwy doping kibiców na poboczach miesza się z wykrzykiwanymi przez pilota instrukcjami… Czy naszpikowane elektroniką auto i ogromne doświadczenie pomogą jeszcze raz stanąć na podium rajdowcowi, który mimo niemal stu lat na karku zdaje się nie poddawać upływowi czasu?
Seans z udziałem twórców odbędzie się 26 sierpnia w największej sali kina Kijów w Krakowie. W kolejnych dniach aż do 4 września film będzie można zobaczyć w pozostałych kinach.
Między 23 sierpnia a 2 października będzie można zobaczyć dokument “30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka o byłym perkusiście zespołu “Dżem”, pod koniec października (14-23.10) słynny “Syndrom Hamleta” pary polskich dokumentalistów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - o młodym pokoleniu Ukraińców doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie. Film otrzymał na festiwalu szereg nagród w tym tę najważniejszą - Złotego Lajkonika za najlepszy film konkursu polskiego.
W listopadzie (10-20.11) w programie znalazł się “Głos” Dominiki Montean-Pańków, nagrodzony na festiwalu za montaż i za zdjęcia opowiadający o jezuickim nowicjacie, a w grudniu (9-18.12) - “Bóg i Wojownicy Lunaparków” Bartłomieja Żmudy, o owładniętym religijnym amokiem synu, który podejmuje krucjatę w celu nawrócenia ojca. Ten film na festiwalu otrzymał nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.
Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł. Bilety dostępne są w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, prezentujących filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na ekskluzywnej liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu