Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze licea w Krakowie (a nawet w całej Polsce). Jest nowy ranking portalu WaszaEdukacja.pl. Oto TOP 15 29.06.2022

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
V LO w Krakowie znalazło się w ścisłej czołówce w ogólnopolskim rankingu
V LO w Krakowie znalazło się w ścisłej czołówce w ogólnopolskim rankingu Joanna Urbaniec
Krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego zajmuje trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów, który przygotował portal WaszaEdukacja.pl. Uwzględniono w nim zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne - w sumie 1812 liceów z całego kraju. Twórcy zestawienia wzięli pod uwagę: wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, sukcesy uczniów w olimpiadach, a także wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), które pokazują, ile wiedzy przybyło uczniom podczas nauki w danej szkole średniej.

W ogólnopolskim rankingu maksymalnie można było uzyskać sto punktów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zdobyły licea z Warszawy: XIV LO im. Stanisława Staszica (z 84,405 punktami) oraz XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (84,294 pkt.). Ponadto w ścisłej czołówce, na trzecim miejscu, znalazło się właśnie V LO z Krakowa.

W pierwszej trzydziestce w ogólnokrajowym rankingu są trzy krakowskie licea. Warszawa nas tu wyprzedza - w pierwszej 30. jest aż osiem szkół ze stolicy.

Jeśli chodzi o szkoły krakowskie, w rankingu wzięły udział 54 licea, które spełniły wymogi regulaminu.

Ranking uwzględnia szkoły publiczne i niepubliczne, które znajdują się w bazie portalu WaszaEdukacja.pl. Ponadto w każdej placówce, która miała znaleźć się w zestawieniu, egzamin maturalny w 2021 roku musiało zdawać minimum pięć osób dla poziomu podstawowego oraz minimum dwie osoby dla poziomu rozszerzonego.

Dodatkowymi kryteriami branymi pod uwagę przez twórców tego rankingu były osiągnięcia uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z lat 2019-2021. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów - w przypadku liceów to wyniki z egzaminu na zakończenie wcześniejszego etapu edukacji (do 2019 r. był to egzamin gimnazjalny) i z matury. Wskaźniki EWD pokazują, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła, czy dana placówka rozwija wiedzę i umiejętności ucznia, gdzie uczniowie robią największe postępy w nauce.

Tak twórcy rankingu obliczali punkty dla liceów:

Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych - 25 procent

To kryterium uwzględnia wszystkie pisemne i obowiązkowe egzaminy maturalne, czyli wyniki z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wyciągnięta średnia ze zdawalności oraz średniego wyniku z danego przedmiotu miała odpowiednio wagę 0,4 oraz 0,6. Dodatkowo dla egzaminu maturalnego z języka obcego została uwzględniona liczba osób zdających poszczególny egzamin maturalny poprzez wyciągnięcie ogólnej średniej. Wynik szkoły został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 25 procent.

Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych - 35 procent

Dla każdego przedmiotu z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpiło minimum dwóch uczniów danej szkoły, została wyciągnięta średnia, pomnożona przez liczbę osób zdających dany przedmiot. Wszystkie wyniki zostały ze sobą zsumowane, a następnie została wyciągnięta ogólna średnia z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym w danej szkole. Wynik ten został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 35 procent.

Sukces w olimpiadach - 15 procent

Kolejnym kryterium były wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. W rankingu uwzględniono uczniów, którzy zostali laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie przedmiotowej. Za każdą ogólnopolską olimpiadę, w której szkoła brała udział, można było uzyskać jeden punkt za każdego ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady dana szkoła mogła uzyskać trzy punkty. Dodatkowe dwa punkty uzyskiwała szkoła z największą liczbą sukcesów w danym mieście. Suma wszystkich punktów uzyskanych w olimpiadach została pomnożona przez wskaźnik tego kryterium, czyli 15 procent.

Wskaźnik EWD - 25 procent

W tym przypadku została wyciągnięta średnia z wskaźników edukacyjnej wartości dodanej danej szkoły, a następnie wynik ten został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 25 procent.

15 najlepszych krakowskich liceów według tego rankingu prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej GALERII. Dla każdego z nich podajemy, ile punktów zdobyło oraz które zajęło miejsce: w zestawieniu dla Krakowa i w rankingu ogólnopolskim.

**FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?**

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska