Nasza Loteria

Najlepsze licea w Krakowie (a nawet w całej Polsce). Jest nowy ranking portalu WaszaEdukacja.pl. Oto TOP 15 29.06.2022

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
V LO w Krakowie znalazło się w ścisłej czołówce w ogólnopolskim rankingu
V LO w Krakowie znalazło się w ścisłej czołówce w ogólnopolskim rankingu Joanna Urbaniec
Krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego zajmuje trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów, który przygotował portal WaszaEdukacja.pl. Uwzględniono w nim zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne - w sumie 1812 liceów z całego kraju. Twórcy zestawienia wzięli pod uwagę: wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, sukcesy uczniów w olimpiadach, a także wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), które pokazują, ile wiedzy przybyło uczniom podczas nauki w danej szkole średniej.

W ogólnopolskim rankingu maksymalnie można było uzyskać sto punktów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zdobyły licea z Warszawy: XIV LO im. Stanisława Staszica (z 84,405 punktami) oraz XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (84,294 pkt.). Ponadto w ścisłej czołówce, na trzecim miejscu, znalazło się właśnie V LO z Krakowa.

W pierwszej trzydziestce w ogólnokrajowym rankingu są trzy krakowskie licea. Warszawa nas tu wyprzedza - w pierwszej 30. jest aż osiem szkół ze stolicy.

Jeśli chodzi o szkoły krakowskie, w rankingu wzięły udział 54 licea, które spełniły wymogi regulaminu.

Ranking uwzględnia szkoły publiczne i niepubliczne, które znajdują się w bazie portalu WaszaEdukacja.pl. Ponadto w każdej placówce, która miała znaleźć się w zestawieniu, egzamin maturalny w 2021 roku musiało zdawać minimum pięć osób dla poziomu podstawowego oraz minimum dwie osoby dla poziomu rozszerzonego.

Dodatkowymi kryteriami branymi pod uwagę przez twórców tego rankingu były osiągnięcia uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z lat 2019-2021. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów - w przypadku liceów to wyniki z egzaminu na zakończenie wcześniejszego etapu edukacji (do 2019 r. był to egzamin gimnazjalny) i z matury. Wskaźniki EWD pokazują, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła, czy dana placówka rozwija wiedzę i umiejętności ucznia, gdzie uczniowie robią największe postępy w nauce.

Tak twórcy rankingu obliczali punkty dla liceów:

Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych - 25 procent

To kryterium uwzględnia wszystkie pisemne i obowiązkowe egzaminy maturalne, czyli wyniki z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wyciągnięta średnia ze zdawalności oraz średniego wyniku z danego przedmiotu miała odpowiednio wagę 0,4 oraz 0,6. Dodatkowo dla egzaminu maturalnego z języka obcego została uwzględniona liczba osób zdających poszczególny egzamin maturalny poprzez wyciągnięcie ogólnej średniej. Wynik szkoły został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 25 procent.

Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych - 35 procent

Dla każdego przedmiotu z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpiło minimum dwóch uczniów danej szkoły, została wyciągnięta średnia, pomnożona przez liczbę osób zdających dany przedmiot. Wszystkie wyniki zostały ze sobą zsumowane, a następnie została wyciągnięta ogólna średnia z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym w danej szkole. Wynik ten został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 35 procent.

Sukces w olimpiadach - 15 procent

Kolejnym kryterium były wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. W rankingu uwzględniono uczniów, którzy zostali laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie przedmiotowej. Za każdą ogólnopolską olimpiadę, w której szkoła brała udział, można było uzyskać jeden punkt za każdego ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady dana szkoła mogła uzyskać trzy punkty. Dodatkowe dwa punkty uzyskiwała szkoła z największą liczbą sukcesów w danym mieście. Suma wszystkich punktów uzyskanych w olimpiadach została pomnożona przez wskaźnik tego kryterium, czyli 15 procent.

Wskaźnik EWD - 25 procent

W tym przypadku została wyciągnięta średnia z wskaźników edukacyjnej wartości dodanej danej szkoły, a następnie wynik ten został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium, czyli 25 procent.

15 najlepszych krakowskich liceów według tego rankingu prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej GALERII. Dla każdego z nich podajemy, ile punktów zdobyło oraz które zajęło miejsce: w zestawieniu dla Krakowa i w rankingu ogólnopolskim.

**FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?**

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska