FLESZ - Mateusz Żydek: presja płacowa będzie się dalej utrzymywała

- Jesteśmy dumni, że znowu zaprezentujemy krakowskiej publiczności najnowszy film Łoźnicy. Tym razem to monumentalne, bo trwające aż 4 godziny dzieło - zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - Byłem w listopadzie w Amsterdamie, gdzie odbyła się światowa premiera filmu i obserwowałem towarzyszące jej owacje na stojąco. Film zachwyci nie tylko fanów niepowtarzalnego stylu reżysera, ale także pasjonatów historii najnowszej.
Czterogodzinny dokument "Mr. Landsbergis" to wciągająca lekcja o rozpadzie Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości przez Litwę. Wydarzenia z okresu od 1989 do 1991 roku zostały w filmie ukazane poprzez wnikliwe refleksje jednego z założycieli ruchu niepodległościowego - 88-letniego obecnie Vytautasa Landsbergisa oraz obszerne archiwalne materiały z demonstracji, zjazdów partyjnych i sowieckiej interwencji wojskowej.
Siergiej Łoźnica po raz kolejny udowodnił mistrzostwo w czujnym ukazywaniu historii Europy Wschodniej. Poprzez umiejętne i niepowtarzalne w stylu wykorzystywanie materiałów archiwalnych stworzył przed widzami iluzję osobistego uczestniczenia w wydarzeniach z przeszłości toczących się na kinowym ekranie.
Chęć przyjazdu do Krakowa na filmowy seans i spotkanie z publicznością zapowiedział również sam tytułowy bohater filmu, wybitny działacz społeczny i polityczny, były przewodniczący parlamentu litewskiego, będący w centrum ukazanych w filmie wydarzeń - Vytautas Landsbergis. Co ciekawe: włada on biegle językiem polskim. Partnerem pokazu filmu jest Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie.
Siergiej Łoźnica urodził się w 1964 r. w Baranowiczach w ZSRR na terenie dzisiejszej Białorusi. Stworzył wiele filmów, które odniosły międzynarodowy sukces. Jego trzy pełnometrażowe filmy fabularne "Szczęście ty moje" (2010) i "We mgle" (nagroda FIPRESCI) (2012), “Łagodna” (2017) i jeden dokument “Majdan. Rewolucja godności” miały swoje światowe premiery na Festiwalu w Cannes. Inny jego pełnometrażowy film dokumentalny "Zmiana" miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji w 2015 r. Jego filmy wygrywały także wielokrotnie festiwale filmowe na całym świecie.
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentalny debiut Łoźnicy “Dzisiaj zbudujemy dom” został nagrodzony Brązowym Smokiem. W późniejszych latach trzykrotnie odbierał w Krakowie główne nagrody: w 2006 roku Złotego Smoka za “Blokadę”, w 2008 Złoty Róg za “Rewię” i w 2013 znów Złotego Smoka za “List”. W 2007 roku zasiadał też w jury międzynarodowego konkursu krótkometrażowego, a w 2018 roku odebrał najważniejszą nagrodę - Smok Smoków, przyznaną przez Radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego.
Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.
- Odkryte baseny w Krakowie to... prehistoria. Pamiętacie Cracovię, Wisłę i Polfę?
- Złote lata 90. Tak wyglądał Kraków niemal 30 lat temu!
- Gdzie wybrać się w niedzielę? Pomysł na jednodniową wycieczkę
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Oto najnowsze hity z kartkówek szkolnych (FOTO)
- Romantyczne miejsca na randkę w Krakowie