
Kraków - Mogiła - Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie - Mogile
Kościół parafialny św. Bartłomieja w Krakowie-Mogile zbudowano w 1466 r. z inicjatywy opata miejscowych cystersów Piotra Hirszberga z Biecza. Jest to drugi kościół stojący na tym miejscu, a wznosił go cieśla królewski Maciej Mączka. W 1740 r. dobudowano boczne kaplice oraz zakrystię ze skarbcem. Jest to świątynia gotycka. Kościół składa się z trójnawowego korpusu i węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do korpusu nawowego przylegają dwie późnogotyckie kaplice. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony portal o zamknięciu ostrołukowym.
Dobczyce - Skansen drewnianego budownictwa ludowego w Dobczycach
Skansen drewnianego budownictwa ludowego w Dobczycach powstał u podnóża zamku w latach 1968-74. Składają się na niego zabudowania wiejskie z okolic Dobczyc i Myślenic. Do najciekawszych budowli należą: karczma „Na Zbóju” z 1830 r. przeniesiona z Krzyszkowic k/Myślenic; spichlerz zbożowy z 1863 r. z imitacją murowanego paleniska kowalskiego oraz ekspozycją narzędzi i wyrobów kowalskich; wozownia z 1868 r. odbudowana współcześnie oraz serownik (następnie przekształcony w kurnik) z 1890 r. przeniesiony z majątku Gaik w Brzezowej. Obecnie mieści się w nim wystawa sprzętów gospodarskich i rolniczych.

Kaplica św. św. Małgorzaty i Judyty na Salwatorze należy do zespołu obiektów powiązanych z klasztorem Norbertanek. Powstała w latach 1689–90 z inicjatywy ówczesnej ksieni klasztoru Justyny Oraczewskiej. W 2. poł. lat 80. XX w. odtworzono szalunek pionowy w miejsce gontowego pokrycia ścian z lat 50. XX w. Barokowa kaplica została zbudowana na planie ośmiokąta. Natomiast ośmiopołaciową kopułę z latarnią pokrywa gont. Wyposażenie kaplicy stanowią: wczesnobarokowy ołtarz główny z 1. poł. XVII w. pochodzący z sąsiedniego kościoła Najświętszego Salwatora oraz ołtarz boczny z kościoła św. Wojciecha.

Dzwonnica przy kościele św. Mikołaja w Skale została odbudowana po pożarze kościoła ok. 1765 r. Budowlę posadowioną na kamiennej podmurówce, o konstrukcji słupowo-ramowej,zbudowano na planie kwadratu. Ma pochyłe ściany i podzielona jest na dwie kondygnacje. W ścianach piętra wycięte są prostokątne otwory, przez które widać bardzo ciekawą konstrukcję dachu. Dzwonnica zwieńczona jest hełmem dzwonowatym, łamanym; znajduje się przy południowo – zachodnim skraju świątyni. Wewnątrz zawieszone są dzwony odlane w 1767 r. przez Baltazara Roszkiewicza z Piotrkowa. / fot. Wikipedia