
Przełomową operację wszczepienia zastawki u 5-letniej dziewczynki przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jak informują lekarze, była to pierwsza na świecie operacja u tak małego dziecka.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu jest drugim ośrodkiem w Polsce, gdzie ortopedzi wykonują innowacyjne zabiegi u nastolatków cierpiących na dysplazję, czyli nieprawidłowy rozwój stawu biodrowego. Tego rodzaju schorzenie jest najczęstszą wadą wrodzoną układu ruchu u dzieci. Cierpi na nią co 25 noworodek.

Lekarze z Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzili innowacyjną operację implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej.Na czym polega innowacyjność? Po pierwsze, zwieracz ma o wiele prostszą budowę, niż dotychczas stosowane modele, które były składane z wielu elementów. Nowe urządzenie ma tylko dwie części, a implantuje się je w całości. To sprawia, że zabieg jest prostszy i trwa o połowę krócej niż do tej pory - około 45 minut. Jest mało inwazyjny, a pacjenci już następnego dnia mogą wrócić do domu. Po drugie, jeśli chory zauważy, że urządzenie nie działa prawidłowo, można je w bardzo prosty sposób wyregulować, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych operacji.

Specjaliści z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. JPII w 2018 roku wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezkoniuszkowej implantacji stent-graftu do aorty piersiowej u pacjentki z dużym pękającym tętniakiem.