

Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu w 2019 roku wszczepili 14-letniej pacjentce specjalny stentgraft, który zabezpieczy występujące u niej tętniaki aorty piersiowej przed pęknięciem i będzie rósł razem z nią.Był to pierwszy tego rodzaju zabieg w Polsce.

Chirurdzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie wykonali innowacyjną operację wydłużania kości za pomocą pola magnetycznego. Nowoczesna technologia jest oparta na metalowym gwoździu. W pręcie znajduje się specjalny system sterowany elektromagnetycznie. Gwóźdź przy pomocy sygnałów elektromagnetycznych powiększa się i stopniowo wydłuża kość, w której jest osadzony.

W 2019 roku specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzili zabieg wszczepienia 9-letniemu pacjentowi kardiowertera-defibrylatora, czyli aparatu, który wykrywa zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca i potrafi wznowić pracę zatrzymanego serca. To prawdopodobnie najmłodsze dziecko na świecie z takim urządzeniem w piersi.