
1918 r. - 1919 r. EPIDEMIA „HISZPANKI”
Epidemia wywołana przez wyjątkowo groźnego wirusa grypy o podtypie H1N1, który zaatakował jednocześnie w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Zachorowania występowały w trzech różnych falach. W pierwszej z nich wirus nie wywoływał choroby o ciężkim przebiegu i przez to został zbagatelizowany, tymczasem w drugiej fal stał się śmiercionośny. Na "hiszpankę" na całym świecie w ciągu roku zachorowało kilkaset milionów ludzi. Ostrożne szacunki mówią, że starcia z wirusem nie przeżyło ok. 25 mln osób, w niektórych źródłach liczba ofiar jest szacowana nawet na 50-100 mln.

1963 r. EPIDEMIA OSPY WE WROCŁAWIU
Ostatnia epidemia ospy prawdziwej w Polsce. Wybuchła po tym jak do Wrocławia przyjechał z Indii zarażony tą chorobą Bonifacy Jedynak, oficer Służby Bezpieczeństwa. Zachorowało 99 osób, siedem zmarło. Wrocław otoczono kordonem sanitarnym, mimo to choroba pojawiła się również w pięciu innych województwach.

2013 r. - 2015 r. EPIDEMIA GORĄCZKI KRWOTOCZNEJ EBOLA W AFRYCE ZACHODNIEJ
Epidemia wybuchła w Gwinei, skąd rozprzestrzeniła się na inne kraje - Liberię i Sierra Leone. W ciągu dwóch lat odnotowano łącznie blisko 30 tys. zachorowań, 11 tys. osób zmarło. W mniejszej liczbie zachorowania pojawiły się również w Senegalu, Nigerii czy Mali.