FLESZ - Praca – widać światło w tunelu?

Autorzy raportu podkreślają, że za sprawą znakomitych kwalifikacji 50 tysięcy specjalistów branży informatycznej, świetnemu kształceniu nowych kadr IT oraz innym zaletom Kraków stał się lokalizacją o strategicznym znaczeniu dla globalnych firm. Potentaci, ale też startupowcy tworzą tu swoje centra rozwojowe, a światowe korporacje rozwijają coraz bardziej zaawansowane ośrodki usług dla biznesu.
- Krakowski rynek IT odnotowuje wzrost o ponad 10 procent rocznie. Co roku otwiera tu swoje oddziały przynajmniej dziesięciu nowych graczy z branży. Ten rynek jest niezwykle różnorodny, jednak odnotowaliśmy dużą koncentrację firm z sektorów fintech, aplikacji dla przedsiębiorstw oraz rozwiązań sieciowych. Większość nowych firm, jakie pojawiły się w Krakowie w 2020 r., reprezentuje fintech
– komentuje Michał Piątkowski, założyciel i prezes krakowskiej firmy konsultingowej MOTIFE. Dodaje, że dzięki wysokim kwalifikacjom pracowników oraz relatywnie konkurencyjnym wynagrodzeniom Kraków daje zagranicznym firmom ogromny potencjał szybkiego powiększania zespołów IT.
Wyjaśnia, że nie tylko duzi gracze, ale dopiero startujący w tym biznesie przedsiębiorcy potrzebują wiarygodnych i aktualnych informacji o sytuacji na owym dynamicznie rosnącym rynku, stąd tak szeroki i kompleksowy raport na ten temat.
- Kraków wyróżnia w świecie to, że rynek IT napędzają tutaj wielkie firmy międzynarodowe, zatrudniające w całym mieście ponad 100 tys. osób w usługach biznesowych i centrach technologicznych. Przy tak dużej skali udaje się osiągnąć niebywały rozmach, środowisko rozwija się dynamicznie i w ogromnym tempie, a równocześnie przyciąga jak magnes zarówno innowacje, jak i utalentowanych specjalistów
– mówi Andrew Hallam, stowarzyszenia zrzeszającego ponad 160 międzynarodowych firm prowadzących w Krakowie centra usługowe i badawczo-rozwojowe, w tym Google, IBM, Motorolę czy Cisco, a także liderów branży nowych technologii jak Ocado, OANDA i IG.
Eksperci zwracają uwagę, że za sprawą cyfryzacji i automatyzacji znika w Krakowie coraz więcej prostych i niskopłatnych miejsc pracy, a w zamian pojawia się dużo więcej nowych, o niebo atrakcyjniejszych. IT zapewnia nie tylko wyższe zarobki, ale i lepsze warunki wykonywania pracy. Stolica Małopolski należy tu do europejskich liderów cyfrowej rewolucji, w wyniku której (jak ogłoszono na niedawnym Światowym Forum Ekonomicznym) w 26 krajach, w tym w Polsce, do 2025 roku maszyny przejmą 85 milionów miejsc pracy, a jednocześnie wykreowanych zostanie 97 milionów nowych, lepszych.
„2021 Krakow IT Market Report” to pierwszy tak obszerny raport prezentujący wszystkie kluczowe dane na temat rynku IT w jednym miejscu. Można w nim znaleźć informacje na temat wielkości i zakresu rynku, głównych nisz branży, firm, które weszły na rynek w 2020/2021, trendów w wynagrodzeniach, praktyk w zakresie zatrudniania i kosztów ogólnych. Znajdziemy w nim również aktualne zestawienie największych działających w Krakowie firm z branży informatycznej. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!