https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Kongres Nauki. Minister Gowin przedstawił założenia reformy szkolnictwa

Andrzej Banas / Polska Press
Wydłużenie studiów zaocznych, zmiany w wyborze rektorów, możliwość prowadzenia egzaminów wstępnych i lustracja profesorów - to część założeń reformy szkolnictwa wyższego, które we wtorek zapowiedział minister Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki.

Narodowy Kongres Nauki ma być wielkim świętem szkolnictwa wyższego. Z najważniejszym jego punktem: przedstawieniem projektu ustawy, która obróci cały system o 180 stopni.

Popsuł je nieco Ryszard Terlecki, poseł PISu, podczas wywiadu w radiowej Trójce. Nazwał pomysły Jarosława Gowina "dziwnymi" oraz stwierdził: Też mnie dziwi, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić.

Zapytany o sprawę Jarosław Gowin, odparł, że sejmowa komisja edukacji projekt zna i nie obawia się konfliktu z kolegami z partii rządzącej.

Co zmieni tzw. Ustawa 2.0.?
Cały dokument ma 196 stron, na których zapisano cały szereg zmian. Rewolucją ma być to, że studenci podczas pierwszego roku będą mogli wybierać zajęcia z różnych kierunków, a na jeden kierunek decydować dopiero później. Uczelnie będą mogły wprowadzić rekruatcję przez egzaminy wstępne, ale z zastrzeżeniem, że przyjęcie na studia chociaż w połowie zależy od wyników matury.
Zmieni się też system wyboru rektorów. Kandydaci będą typowani przez radę uczelni, złożoną po części z osób spoza danej szkoły wyższej. Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Elektorów.

Wprowadzony zostanie także obowiązek lustracji, który zablokuje możliwość pięcia się po szczeblach kariery osobom, które w przeszłości współpracowały z organami bezpieczeństwa.

Utworzona zostanie także szybka ścieżka habilitacji, zakładająca, że doktor, który dostanie międzynarodowy grant, automatycznie otrzyma habilitację. Doktorzy będą mieli równe prawa z doktorami po habilitacji, z jednym zastrzeżeniem: nie mogą być promotorami.

Minister Gowin ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie wiosną 2018 roku.

Autor: Katarzyna Kojzar

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antek
i do tego bardzo chaotycznie napisany, z wieloma lukami i niejasnościami, ale za to z jednym jasnym refrenem:

w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała i nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 1721, 1948, 2260 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 1530 i 1600) oraz nie współpracowała z tymi organami.

ciekawy jest art 8.1 "Ustawy nie stosuje się do uczelni i wyższych seminariów duchownych prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, ..."
Ciekawe czy będzie dotyczyć szkoły Rydzyka czy np. Ignatianum której przedstawiciel, Filip Musiał jest w radzie NKN(!). W radzie NKN są też inne "kwiatki": ks. Bortkiewicz i Mikołajczak.
S
Student
Krakowiaczek jeden.
x
xyz
Czyli po kadencji Pan dr Gowin wraca na WSE... i trzepie kokosyU stawa pod siebie Brawo...
Tylko czy moj dyplom z poprzednich 5 letnich zaocznych studiow nie bedzie oszukany?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska