https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Antyprotestancki tumult w Krakowie, czyli kres złotego wieku wolności

Podburzeni studenci wywlekli go na Rynek Główny. Zażądali, by wyrzekł się swej ariańskiej herezji. Wprawdzie Faust Socyn przeżył zamieszki z 1598 roku, lecz musiał uchodzić do Lusławic.

W XVI wieku Królestwo Polskie było jednym z miejsc w Europie, gdzie panowała największa swoboda religijna. Zygmunt August mawiał do poddanych: „Nie jestem królem waszych sumień”. Odrzucał też pomysł stworzenia Kościoła narodowego, którego głowa - na wzór Anglii - miał się stać on sam, a nie papież. Rzymskokatolicka szlachta miała nawet pewien interes w wybieraniu protestanckich posłów do sejmu. Wiernym sługom papieża nie wypadało wszak żądać ograniczenia przywilejów kleru, a posłom protestanckim przychodziło to bez trudu.

Protestanci przyczyniali się do rozwoju życia umysłowego w kraju. Nie tylko sami dużo publikowali, zakładali wzorcowe szkoły i drukarnie, ale też wymuszali na katolikach, by robili to samo. Pojawiła się cała plejada wybitnych umysłów, słusznie zatem ten okres w polskiej kulturze nazywa się „złotym wiekiem”. Wśród wielu ówczesnych ruchów religijnych wyróżniali się bracia polscy. Nazywani byli arianami, z tej racji, że ich antytrynitarna doktryna (odrzucająca wiarę w Trójcę Świętą) przypominała tę głoszoną w starożytności przez herezjarchę Ariusza. Poglądy religijne łączyli z radykalną doktryną społeczną. Byli np. pacyfistami i zwolennikami uwolnienia od poddaństwa chłopów. Dlatego też szlachta zwalczała arian. Zwłaszcza szlachta protestancka.

Nie mieli bracia polscy lekkiego życia, a ich kłopoty zaczęły się już na początku, czyli w latach 1562-1565, gdy jako Zbór Mniejszy wyodrębniali się z Polskiego Kościoła Reformowanego. Pierwsza ich świątynia powstała w Krakowie przy ul. Szpitalnej (w tym miejscu jest dziś kościół św. Tomasza). Na Szpitalną zachodził na modlitwy i posiedzenia najwybitniejszy przedstawiciel polskiego arianizmu, Faust Socyn. Żyjący w latach 1539-1604 myśliciel, teolog i wybitny polemista musiał uciekać z Włoch przed inkwizycją. Trafił do Krakowa, gdzie istniało silne środowisko Włochów, których przodkowie przybyli tu onegdaj w ślad za królowa Boną. W 1598 r. Socyn stał się nawet nieformalnym przywódca arian, a przynajmniej ich umiarkowanego skrzydła. Były to już jednak czasy Zygmunta III Wazy, ortodoksyjnego katolika, który zerwał z tolerancyjna polityka poprzedników. W Krakowie zaczęły wybuchać tzw. tumulty wymierzone w protestantów. W 1598 r. grupa krakowskich studentów napadła na mieszkanie Socyna w kamienicy na rogu Brackiej i Gołebiej.

Co było dalej – przeczytasz w grudniowym numerze miesięcznika Nasza Historia

A ponadto m.in.:

Nasza Galicja zła i dobra. Dlaczego o imperium Habsburgów krakowianie wciąż myślą z nostalgią? Czy cesarz Franciszek Józef I był tylko zaborcą, czy także dobrotliwym i liberalnym ojcem dla poddanych?

King Kong z Nowej Huty. Jak powstał pomnik Lenina i kto go wysadził. Przypominamy 16-letnią historię najbardziej znienawidzonego pomnika w Krakowie. Istnieją dwie wersje dotyczące zamachu bombowego, w wyniku którego wódz rewolucji stracił stopę.

Dzieje metra w Krakowie. Pół wieku przygotowań i nic... Wzloty i upadki na drodze budowy krakowskiego metra. Na razie zamiast podziemnej kolei mieszkańcy dostali na razie półtorakilometrowy tunel tramwajowy.

Dlaczego Barbara Radziwiłłówna musiała umrzeć. Krakowski epilog XVI-wiecznej love story. Rzecz o obyczajowym skandalu, jakim był romans Zygmunta Augusta i wojnie o wpływy między magnatami.

„Piękna Helena” z Chrzanowa, lux-torpeda i inne kolejowe demony prędkości. W grudniu na tory wyrusza Pendolino, ale szybkie pociągi docierały do Krakowa i Małopolski już przed wojną.

Car w błocie. Niesławny odwrót Aleksandra I spod Austerlitz. Kareta pobitego przez Napoleona imperatora Wszechrusi ugrzęzła na drodze w podkrakowskiej Mogile. Kto udzielił pomocy rosyjskiemu władcy?

Polska szkoła fałszerzy pieniędzy. Polscy fałszerze rzucali wyzwania policji i bankowcom w całej Europie. Nie było banknotów ani monet, których nie wzięliby na warsztat.

Szwadrony śmierci Jaruzelskiego. Esbecy z tajnej grupy „D” porywali i zabijali ludzi. Ich komórka była głęboko zakonspirowana w strukturach MSW, zamaskowana nawet przed innymi esbekami. Wszystkie dokumenty niszczono. Co dziś wiemy o esbeckich mordercach?

Zakonnik, który okradł Matkę Boską.
Świętokradcza zbrodnia zdemoralizowanego paulina z Jasnej Góry. Ojciec Damazy Macoch kradł i zabijał, żeby zaspokoić materialne potrzeby swej pięknej kochanki.

Wunderwaffe Führera. Adolf Hitler do końca wierzył, że uda mu się zadać ostateczny cios przeciwnikom za pomocą nowej, nieznanej wcześniej broni. Z desek kreślarskich niemieckich inżynierów schodziły kolejne prototypy cudownych samolotów, czołgów i rakiet, mających odmienić losy wojny.

Beria - seksualny drapieżnik. Szef NKWD był, obok Stalina, najpotężniejszym człowiekiem Związku Radzieckiego w czasie wojny i tuż po niej. Swą pozycję wykorzystywał także do zdobywania kobiet. Szukał seksu w sposób najbardziej drapieżny, jego ochroniarze porywali młode dziewczyny z ulic Moskwy. Nie bał się także otwarcie podrywać żon innych członków Politbiura.

100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska