Pierwsza zasada: stosując nawozy naturalne, organiczne, mineralne (ale również wykonując wszelkie zabiegi uprawowe) musisz zachowywać bezpieczną odległość od zbiorników wodnych. Sprzęt do stosowania nawozów w ich pobliżu powinien być w odpowiednim stanie technicznym, starannie wyregulowany.
"Zabieg nawożenia należy dokonywać przy sprzyjającym kierunku wiatru, zapobiegającym znoszeniu cząstek lub kropli nawozu na powierzchnię wody", czytamy w Zbiorze Zaleceń Dobrej Praktyki Rolniczej, który można znaleźć na internetowej stronie ministerstwa rolnictwa.
Dopłaty za 2020 będą nieco wyższe, jednak nie dla tych, którym ARiMR naliczy kary. Stawki płatności:
Mycie rozsiewaczy nawozów i opryskiwaczy? Wykluczone w pobliżu wód powierzchniowych czy stref ochrony wód (powinno odbywać się w miejscu oddalonym od krawędzi wody o co najmniej 25 metrów).

Dodajmy, że zabronione jest stosowanie nawozów na gruntach zalanych, nasyconych wodą, zamarzniętych lub przykrytych śniegiem. Nie dotyczy to nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb.
Gleby zalane
Widoczne są na nich zastoiska wody.
Gleby nasycone
Mimo braku zastoisk nie wchłaniają wody, są maziste i plastyczne.
Gleby zamarznięte
Stwardniałe, stawiają opór naciskowi i nie wchłaniają wody z powodu zablokowania porów przez lód.
Sprawdź także: Kusi cię życie na wsi? Sprawdź, czy nadajesz się na rolnika!
Jeśli mowa o jeziorach, rzekach i kanałach, przypominamy właścicielom zwierząt: pastwiska w sąsiedztwie linii brzegowej nie powinny być przeciążane zbyt dużą obsadą zwierząt. Nie powinniśmy też lokalizować wodopojów bezpośrednio na zbiorniku lub cieku wodnym.
Źródło: Zbiór Zaleceń Dobrej Praktyki Rolniczej pod redakcją IUNG-PIB Puławy
