NFOŚ nie dał na walkę ze smogiem, ale porozumiał się z fundacją o. Rydzyka

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków spowity smogiem
Kraków spowity smogiem fot. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznał Małopolsce 20 mln zł na program antysmogowy LIFE. Jednocześnie dzisiaj ogłoszono zawarcie ugody między NFOŚiGW a fundacją Lux Veritatis. Na jej mocy fundacja związana z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzyma 26 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami.

Autor: Piotr Rąpalski, Gazeta Krakowska

NFOŚ nie dał na walkę ze smogiem, ale porozumiał się z fundacją o. Rydzyka

LIFE ma pomóc Małopolsce walczyć ze smogiem, m.in. dzięki ekodoradcom zatrudnionym w 37 gminach, którzy będą nakłaniać mieszkańców do wymiany pieców węglowych na lepsze źródła ogrzewania i pomagać im w tym.

Urząd Marszałkowski mimo, niekorzystnej decyzji NFOŚiGW zapowiada walkę o utrzymanie programu. Ma miesiąc, aby znaleźć brakujące pieniądze. Inaczej może straci 42 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, która czeka na decyzję w tej sprawie.

Więcej pieniędzy będą musiały wyłożyć gminy, część z nich się już jednak wycofała. - Decyzja Funduszu jest polityczna, nie było merytorycznych przesłanek, aby nie dofinansować programu LIFE - komentuje Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Sąd Okręgowy w Warszawie zaakceptował ugodę między Fundacją Lux Veritatis a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym Fundacja otrzyma ponad 26 milionów złotych odszkodowania oraz odsetki.

NFOŚiGW cofnął przyznaną w 2007 roku dotację, tłumacząc się wątpliwościami związanymi z prawami własności nieruchomości, które stanowiły zabezpieczenie dla wypłaty dotacji. Nieoficjalnie mówiło się jednak, że decyzja podyktowana była względami politycznymi. Lux Veritatis pozwała Fundusz w 2009 roku.

Brak dofinansowania nie przeszkodził jej jednak w przeprowadzeniu odwiertów. Z tamtejszych źródeł geotermalnych - zdaniem Fundacji - można ogrzać m.in. znaczną część Torunia.

Oświadczenie NFOŚ:

"Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaleciła Zarządowi NFOŚiGW przyznanie preferencyjnej pożyczki na ten projekt. W związku z upowszechnianymi w mediach, nieprawdziwymi doniesieniami, jakoby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmówił wsparcia finansowego dla projektu Program LIFE – „Małopolska w zdrowej atmosferze”, Zarząd NFOŚiGW informuje: Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej NFOŚiGW, które odbyło się w piątek 19 lutego 2016 roku, Rada Nadzorcza nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie (w formie bezzwrotnej dotacji) przedsięwzięcia o nazwie „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla
województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, które jest realizowane przez Województwo Małopolskie.
Decyzja ta w żadnym razie nie oznacza jednak odmowy wsparcia finansowego dla wspomnianego projektu. Rada Nadzorcza NFOŚiGW zaleciła bowiem Zarządowi ponowne rozpatrzenie wniosku pod kątem ewentualnego udzielenia wnioskodawcy dofinansowania w formie preferencyjnej, czyli nisko oprocentowanej pożyczki. Kwestia ta będzie procedowana przez Zarząd NFOŚiGW."

Odpowiedź Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na stanowisko NFOŚ:

"Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie Programu LIFE” obowiązujący w 2015 r. przewidywał dofinansowanie dla projektów LIFE w formie dotacji w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Co więcej zgodnie z pkt 7.2 ppkt 1) i 5) oraz pkt 7.2 ppkt 1) lit. d) ww. programu priorytetowego NFOŚiGW pożyczka mogła stanowić tylko uzupełnienie dotacji – możliwe było uzyskanie dodatkowych 5% pożyczki do 30% dotacji. Na tych zasadach oparła się konstrukcja budżetu projektu i zaplanowane zadania.

Obecne tłumaczenie NFOŚiGW świadczy więc o braku znajomości własnych regulaminów i zasad dofinansowywania przedsięwzięć.

Wniosek Województwa Małopolskiego o dofinansowania projektu LIFE złożony w NFOŚiGW dotyczył przyznania dotacji a nie pożyczki. Promesa dofinansowania projektu LIFE z kwietnia 2015 r. również dotyczyła przyznania dotacji w wysokości ponad 20 mln zł. Na tym etapie procedowania wniosku – już po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie finansowania projektu, nie jest możliwa zmiana formy wsparcia z dotacji na pożyczkę.

Należy zauważyć, że działania realizowane w ramach projektu przez Województwo Małopolskie, samorządy gminne oraz pozostałych partnerów nie mają charakteru komercyjnego i nie są zadaniami inwestycyjnymi. Większość partnerów projektu to samorządy. Działania, które podejmują w ramach projektu nie są nastawione na zysk lub zwiększenie majątku gminy, ale są podejmowane dla dobra mieszkańców. Ich celem jest pomoc dla mieszkańców w zakresie likwidacji niskiej emisji a w konsekwencji poprawa jakości powietrza w Małopolsce.

Co więcej zadania z zakresu ochrony powietrza stanowią dla samorządu województwa zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Oznacza to, że budżet państwa powinien być zobowiązany do pokrycia w całości wszystkich wydatków związanych z zadaniami w zakresie opracowania i wdrażania Programu ochrony powietrza.

Zaciąganie pożyczki na realizację zadań projektu LIFE nie miałoby uzasadnienia. Decyzja Rady Nadzorczej o odmowie przyznania dotacji na realizację projektu zintegrowanego LIFE w praktyce oznacza więc brak wsparcia tej instytucji dla tego projektu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy odwlekanie decyzji Rady Nadzorczej spowodowało duże opóźnienie realizacji projektu i poważne ryzyko utraty środków z Komisji Europejskiej."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kot
jak wyżej: za szkody wyrządzone krajowi oglądaj telewizję TRWAM bo tytuł artykułu w tej niemieckiej gazecie dla Polaków tak rzetelny jak ta szczująca gazeta
A
Aaron
Skąd wklejone?
d
dfg
dg
g
ghj
...
a
azerty
Drodzy Krakowianie, po świeże powietrze i gorącą kąpiel w jacuzzi już za niedługo zapraszam do Torunia :) a tymczasem w ramach walki z zanieczyszczeniem Krakowa warto oczyścić Wawel.
c
cd
wiec centrala PIS robi im schody.
Oczywiście jak PO rządziło to robiło dokładnie to samo PISowi.
b
bubiusz
A nie liczyłeś ile milionów poszło na muzeum Wojtyły i Wyszyńskiego ( czyt. świątyni opatrzności bożej) ? Tych oficjalnych. A tych ukrytych, rabowanych ukradkiem z finansowania kultury ?
L
Lysek_z_pokladu_idy
I jedno i drugie rozwiazanie nie ma zadnego sensu - zarowno danie Rydzykowi 26 mln zl, jak i utworzenie 37 etatow dla "doradcow-pierdzistolkow" do spraw oczyszczania powietrzam nic nie zmieni w meritum sprawy - jest to tylko kwestia redystrybucji dochodu.
Gdyby te pieniadze przeznaczyc na obligatoryjna wymiane piecow dla najubozszych, ktorych na to nie stac, to moze zobaczylibysmy jakies realne efekty - ale do tego nie ma woli sprawczej..
A
Anna
Widać kto rządzi w naszym kraju.Gdzie jest Pan Prezydent Duda i Pani Premier Szydło? Jakie teraz mają miny?
k
krakowianka jedna
A jak sobie Gniewko wyobrażasz skorzystanie z funduszy przez osoby starsze lub nieporadne, które nie będą wiedziały gdzie I jakie wnioski mają złożyć żeby skorzystać z program? A ty jesteś taki mądry? Wiesz wszystko i umiesz coś jeszcze poza obrażaniem innych? Ktoś taki jak prezydent Majchrowski na pewno jest lepszy niż wielu inny, którzy są obecnie u władzy!!
N
Nixi
Macie za swoje w końcu Małopolska to matecznik PiSu
S
Sylwia
jw
S
Sylwia
Oto sedno problemu i nie chodzi tutaj o moją niechęć do tego człowieka ale bądźmy szczerzy dług polityczny Pana Kaczyńskiego w ten czy inny sposób musiał zostać spłacony! To chyba proste! Jeśli nie z budżetu to w formie odszkodowania a drobne kilka milionów gratis to na waciki:)

Inne sprawy mogą poczekać no chyba że O. Rydzyk przeniesie się do Krakowa to i na walkę ze smogiem znajdą się pieniądze. Ale wolę aby był w Toruniu niż tutaj robił ludziom wodę z mózgu.
L
LOL
Jak rząd PO dawał 180 mln na muzeum żydów polskich, to nikt nie jątrzył.
Jakby chodziło o finansowanie jakiejkolwiek innej fundacji, to by były pochwały.
Ale na hasło Rydzyk niemieckie gazety dostają rozwolnienia.
n
noname
Niestety żadna ze służb się tym nie zajmie gdyż oni zajmują się tym co zostanie im zlecone przez biuro polityczne PiSu,
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie